Skontaktuj się

O tym, jak pomogłem mojemu klientowi kupić sklep z zezwoleniem na sprzedaż alkoholu

Marcin Bartyński08 marca 20165 komentarzy

W zeszłym roku zgłosił się do mnie klient, który chciał kupić od jednego z mazowieckich przedsiębiorców sklep z zezwoleniem na sprzedaż alkoholu. Jak zapewne wiesz, nie można kupić tak po prostu zezwolenia na sprzedaż alkoholu – przeniesienie sklepu na inną osobę doprowadzi do cofnięcia zezwolenia.

Dlatego konieczne było najpierw przekształcenie działalności gospodarczej prowadzonej przez owego mazowieckiego przedsiębiorcę w spółkę z o. o. Dzięki temu zezwolenie przeszłoby na spółkę. Kolejnym krokiem miało być nabycie przez mojego klienta udziałów w przekształconej spółce z o. o.

Zatem przystąpiliśmy do realizacji transakcji. Jako że mój klient finansował przekształcenie, to w pierwszej kolejności trzeba było zabezpieczyć jego interesy na wypadek, gdyby ówczesny właściciel sklepu zrezygnował ze sprzedaży udziałów. Dlatego przygotowałem projekt umowy, która miała regulować prawa i obowiązki stron transakcji. Umowa została zawarta jeszcze przed przystąpieniem do procesu przekształcenia.

Kolejnym krokiem było przeprowadzenie właściciela sklepu przez cały proces przekształcenia. Podjęliśmy standardowe czynności – najpierw przygotowanie planu przekształcenia wraz z załącznikami. Pewna przeszkoda pojawiła się na etapie poszukiwania biegłego rewidenta, ale dzięki Monice Markisz, autorce bloga podatki-dla-prawnika.pl (blog nie tylko dla prawników) udało się dotrzeć do biegłego, który zaopiniował plan przekształcenia.

Po otrzymaniu pozytywnej opinii było możliwe zarejestrowanie spółki. Wskazaliśmy sądowi dzień przekształcenia i w tym dniu bez żadnych niespodzianek spółka została wpisana do rejestru.

Fakt przekształcenia został zgłoszony prezydentowi miasta. O tym, dlaczego to jest ważne, przeczytasz tutaj.

Dopiero teraz było możliwe sfinalizowanie całej transakcji. Po przekształceniu mój klient zawarł z jedynym wspólnikiem umowę sprzedaży udziałów. W umowie została zawarta klauzula, dzięki której bez żadnych wątpliwości można przyjąć, że udziały przeszły na nabywcę. W chwili zawarcia umowy klient nabył sklep razem z zezwoleniem na sprzedaż alkoholu.

Nasza współpraca nie ograniczyła się jednak do obsługi transakcji sprzedaży sklepu. Jak wiesz, spółka z o. o. podlega podwójnemu opodatkowaniu. Pisałem o tym w artykule 4 sposoby wydawania pieniędzy. Dlatego poprosiłem Bartosza Łukaszczuka (doradcę podatkowego i jednocześnie mojego kolegę jeszcze z czasów liceum) o przygotowanie informacji na temat ograniczenia skutków podwójnego opodatkowania w spółce z o. o.

Na koniec wspomnę, że czytelnicy bloga bardzo często wykorzystują przekształcenie jako narzędzie do nabycia przedsiębiorstwa. Czytelnicy w ten sposób nabywają lub sprzedają pralnie, apteki, a nawet przychodnie.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 602 490 321e-mail: marcin.bartynski@gmail.com

{ 5 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Magda 18 stycznia, 2017 o 21:23

Witam,
chciałabym zapytać jak długo trwał cały opisany proces?

pozdrawiam

Odpowiedz

Marcin Bartyński 18 stycznia, 2017 o 22:34

Trzy i pół miesiąca. Przy dobrej woli obu stron transakcji czasami da się ten proces skrócić.

Odpowiedz

Dominik 5 stycznia, 2020 o 22:36

A co w przypadku kiedy przedsiebiorca chcialby mi sprzedac 2 z 4 posiadanych sklepow z zezwoleniami wlacznie. Czy jako jednoosobowa spolka z o.o. po przeksztalceniu przedsiebiorcy w spolke z o.o. moge w jakikolwiek sposob przejac tylko te dwa sklepy?

Odpowiedz

Marcin Bartyński 7 stycznia, 2020 o 09:41

Tak. Tylko, że po przekształceniu należałoby przeprowadzić podział spółki.

Odpowiedz

Anna 20 stycznia, 2021 o 17:10

Przy share deal`u zezwolenie na sprzedaż alkoholu nie przechodzi :). Proszę doczytać przepisy. Zawsze trzeba wystąpić o nowe zezwolenie.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Bartyński Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Bartyński z siedzibą w Oleśnicy.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem marcin.bartynski@gmail.com.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: