Skontaktuj się

Cztery sposoby wydawania pieniędzy

Marcin Bartyński13 lutego 2015Komentarze (0)

Milton Friedman kiedyś zauważył, że można wydawać pieniądze na cztery sposoby.

Pierwszy sposób jest najbardziej oszczędny i celowy – swoje pieniądze na swoje potrzeby. Zazwyczaj doskonale wiemy, jakie są nasze potrzeby i zazwyczaj liczymy każdy grosz, wydając swoje pieniądze.

Drugi sposób to wydawanie swoich pieniędzy na cudze potrzeby. Ten sposób nadal jest oszczędny, ale już nie zawsze trafia w potrzeby tego, na kogo wydajemy (przypomnij sobie, czy zawsze cieszyłeś się z prezentów znalezionych pod choinką; w tym przypadku ktoś wydał swoje pieniądze na Twoje potrzeby).

Trzeci sposób – cudze pieniądze na swoje potrzeby. Tutaj pieniądze są wydawane bardziej rozrzutnie niż w pozostałych dwóch sposobach, ale przynajmniej są wydawane w sposób celowy.

I wreszcie czwarty sposób – najgorszy z możliwych – cudze pieniądze na cudze potrzeby. Najbardziej rozrzutnie i w sposób najmniej celowy. W przeważającej części w ten sposób pieniądze pochodzące z podatków wydaje państwo.

Niestety, czwarty sposób wydawania pieniędzy dotyka spółkę z o. o. w większym stopniu, niż jednoosobową działalność gospodarczą. W tym pierwszym przypadku mamy bowiem do czynienia z tzw. podwójnym opodatkowaniem dochodu. Najpierw spółka musi zapłacić podatek dochodowy od osób prawnych (CIT), a później wspólnik, chcąc wypłacić sobie pozostałe w kasie spółki pieniądze w ramach np. dywidendy, musi podzielić się z fiskusem swoim szczęściem i zapłacić PIT.

Jak to wygląda w praktyce?

Załóżmy, że Twoja spółka zarobiła 1000 zł. Wszystkiego nie może zachować dla siebie, gdyż 190 zł musi oddać fiskusowi. A więc w kasie spółki zostaje 810 zł. Wspólnik może wypłacić sobie te pieniądze, np. w ramach dywidendy, jednakże musi zapłacić od dochodu podatek w wysokości 154 zł, więc w kieszeni zostanie mu tylko 656 zł.

Reasumując, spółka zarobiła 1000 zł. Jednakże po wizycie u fiskusa w Twojej kieszeni zostaje 656 zł – na wydatki czynione w sposób pierwszy lub w drugi. Natomiast państwo dostaje 344 zł na wydatki czynione w sposób trzeci lub czwarty (niestety, częściej w czwarty).

Natomiast w ramach jdg podatek zapłacisz tylko raz.

Musisz jednak wiedzieć, że istnieją legalne mechanizmy pozwalające ograniczyć rozmiary podwójnego opodatkowania w spółce z o. o. O jednym z takich mechanizmów napisałem tutaj. Jest ich o wiele więcej.

Chcesz, żeby jak najwięcej Twoich pieniędzy było wydawanych w sposób pierwszy, a jak najmniej – w sposób drugi? O unikaniu podwójnego opodatkowania pomyśl przed przystąpieniem do sporządzenia planu przekształcenia w spółkę z o. o.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 602 490 321e-mail: marcin.bartynski@gmail.com

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Bartyński Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Bartyński z siedzibą w Oleśnicy.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem marcin.bartynski@gmail.com.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: