Skontaktuj się

O tym, jak pomogłem mojemu klientowi kupić sklep z zezwoleniem na sprzedaż alkoholu

Marcin Bartyński08 marca 20166 komentarzy

W zeszłym roku zgłosił się do mnie klient, który chciał kupić od jednego z mazowieckich przedsiębiorców sklep z zezwoleniem na sprzedaż alkoholu. Jak zapewne wiesz, nie można kupić tak po prostu zezwolenia na sprzedaż alkoholu – przeniesienie sklepu na inną osobę doprowadzi do cofnięcia zezwolenia.

Dlatego konieczne było najpierw przekształcenie działalności gospodarczej prowadzonej przez owego mazowieckiego przedsiębiorcę w spółkę z o. o. Dzięki temu zezwolenie przeszłoby na spółkę. Kolejnym krokiem miało być nabycie przez mojego klienta udziałów w przekształconej spółce z o. o.

Zatem przystąpiliśmy do realizacji transakcji. Jako że mój klient finansował przekształcenie, to w pierwszej kolejności trzeba było zabezpieczyć jego interesy na wypadek, gdyby ówczesny właściciel sklepu zrezygnował ze sprzedaży udziałów. Dlatego przygotowałem projekt umowy, która miała regulować prawa i obowiązki stron transakcji. Umowa została zawarta jeszcze przed przystąpieniem do procesu przekształcenia.

Kolejnym krokiem było przeprowadzenie właściciela sklepu przez cały proces przekształcenia. Podjęliśmy standardowe czynności – najpierw przygotowanie planu przekształcenia wraz z załącznikami. Pewna przeszkoda pojawiła się na etapie poszukiwania biegłego rewidenta, ale dzięki Monice Markisz, autorce bloga podatki-dla-prawnika.pl (blog nie tylko dla prawników) udało się dotrzeć do biegłego, który zaopiniował plan przekształcenia.

Po otrzymaniu pozytywnej opinii było możliwe zarejestrowanie spółki. Wskazaliśmy sądowi dzień przekształcenia i w tym dniu bez żadnych niespodzianek spółka została wpisana do rejestru.

Fakt przekształcenia został zgłoszony prezydentowi miasta. O tym, dlaczego to jest ważne, przeczytasz tutaj.

Dopiero teraz było możliwe sfinalizowanie całej transakcji. Po przekształceniu mój klient zawarł z jedynym wspólnikiem umowę sprzedaży udziałów. W umowie została zawarta klauzula, dzięki której bez żadnych wątpliwości można przyjąć, że udziały przeszły na nabywcę. W chwili zawarcia umowy klient nabył sklep razem z zezwoleniem na sprzedaż alkoholu.

Nasza współpraca nie ograniczyła się jednak do obsługi transakcji sprzedaży sklepu. Jak wiesz, spółka z o. o. podlega podwójnemu opodatkowaniu. Pisałem o tym w artykule 4 sposoby wydawania pieniędzy. Dlatego poprosiłem Bartosza Łukaszczuka (doradcę podatkowego i jednocześnie mojego kolegę jeszcze z czasów liceum) o przygotowanie informacji na temat ograniczenia skutków podwójnego opodatkowania w spółce z o. o.

Na koniec wspomnę, że czytelnicy bloga bardzo często wykorzystują przekształcenie jako narzędzie do nabycia przedsiębiorstwa. Czytelnicy w ten sposób nabywają lub sprzedają pralnie, apteki, a nawet przychodnie.

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Bartyński w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 6 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Magda 18 stycznia, 2017 o 21:23

  Witam,
  chciałabym zapytać jak długo trwał cały opisany proces?

  pozdrawiam

  Odpowiedz

  Marcin Bartyński 18 stycznia, 2017 o 22:34

  Trzy i pół miesiąca. Przy dobrej woli obu stron transakcji czasami da się ten proces skrócić.

  Odpowiedz

  Dominik 5 stycznia, 2020 o 22:36

  A co w przypadku kiedy przedsiebiorca chcialby mi sprzedac 2 z 4 posiadanych sklepow z zezwoleniami wlacznie. Czy jako jednoosobowa spolka z o.o. po przeksztalceniu przedsiebiorcy w spolke z o.o. moge w jakikolwiek sposob przejac tylko te dwa sklepy?

  Odpowiedz

  Marcin Bartyński 7 stycznia, 2020 o 09:41

  Tak. Tylko, że po przekształceniu należałoby przeprowadzić podział spółki.

  Odpowiedz

  Anna 20 stycznia, 2021 o 17:10

  Przy share deal`u zezwolenie na sprzedaż alkoholu nie przechodzi :). Proszę doczytać przepisy. Zawsze trzeba wystąpić o nowe zezwolenie.

  Odpowiedz

  Marcin Bartyński 29 maja, 2021 o 18:32

  Nie przechodzi. Cały myk polega na tym, że to spółka z o. o. jest podmiotem uprawnionym do sprzedaży alkoholu.Zezwolenie nie ingeruje aż tak głęboko w to, kto może być wspólnikiem spółki z o. o.
  Natomiast przy zmianie wspólników w spółce cywilnej rzeczywiście dojdzie do wygaśnięcia zezwolenia.

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Bartyński w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: