Skontaktuj się

Jak kupić/sprzedać aptekę po nowelizacji prawa farmaceutycznego?

Marcin Bartyński23 lipca 201823 komentarze

Niedawno obsługiwałem transakcję sprzedaży apteki. Kilka dni temu trafił na moje biurko dokument wieńczący całą transakcję: decyzja WIF o przeniesieniu zezwolenia na prowadzenie apteki na nabywcę. Decyzja liczy w sumie 5 stron A4.

Przed nowelizacją prawa farmaceutycznego sprzedaż apteki była bardziej skomplikowana. Nie przenosiło się zezwoleń, więc trzeba było skorzystać z instytucji przekształcenia apteki w spółkę z o. o. Po nowelizacji przekształcenie jest niemożliwe, ale za to ustawodawca wprowadził możliwość przeniesienia zezwolenia ze zbywcy na nabywcę.

 1. Przed nowelizacją prawa farmaceutycznego sprzedaż apteki opierała się na przekształceniu w spółkę z o. o., a potem sprzedaży udziałów w spółce z o. o. W zasadzie każdy mógł kupić aptekę.
 2. Nowelizacja wprawdzie mocno uprościła transakcję, nie ma już potrzeby (i możliwości) przekształcania w spółkę z o. o., jednak nie każdy może kupić aptekę. Nowelizacja znacznie zawęziła krąg osób, które mogą otrzymać zezwolenie na prowadzenie apteki.

Kto może zostać nabywcą apteki?

Nabywcą apteki mogą zostać dwie kategorie podmiotów:

 • osoba fizyczna – tylko farmaceuta posiadający prawo do wykonywania zawodu, który prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą,
 • spółka jawna lub spółka partnerska, w której wspólnikami są tylko farmaceuci posiadający prawo do wykonywania zawodu.

Kiedy farmaceuta nie może nabyć apteki?

Jednak nie każdy farmaceuta będzie mógł kupić aptekę. WIF nie przeniesienie zezwolenia, jeżeli:

 • farmaceuta jest już wspólnikiem w spółce lub spółkach, które łącznie prowadzą co najmniej cztery apteki ogólnodostępne,
 • farmaceuta prowadzi co najmniej cztery apteki ogólnodostępne.

Oczywiście, ustawa zawiera w tym zakresie także inne przepisy uniemożliwiające obchodzenie przepisów wyżej wymienionych.

Czy ograniczenia geograficzne lub demograficzne mają zastosowanie przy przenoszeniu zezwolenia

Zgodnie z przepisami prawa farmaceutycznego nie można uzyskać nowego zezwolenia na prowadzenie apteki, jeżeli:

 • liczba mieszkańców w danej gminie wynosi co najmniej 3 000 osób – w przeliczeniu na jedną aptekę ogólnodostępną,
 • odległość od miejsca planowanej lokalizacji apteki do najbliższej funkcjonującej apteki ogólnodostępnej, liczona pomiędzy wejściami do izb ekspedycyjnych aptek w linii prostej, wynosi co najmniej 500 metrów.

Powyższe ograniczenia na szczęście nie dotyczą przeniesienia zezwolenia na prowadzenie apteki. Można zatem ubiegać się o przeniesienie zezwolenia na prowadzenie apteki, pomimo że:

 • w gminie jest więcej niż 3 000 osób na jedną aptekę
 • odległość między aptekami wynosi mniej niż 500 metrów.

Jeżeli nie ma przeszkód (a zgodnie z ustawą ograniczenia geograficzne lub demograficzne nie są przeszkodą), to WIF nie ma prawa odmówić przeniesienia zezwolenia.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: 602-490-321 e-mail: marcin.bartynski@gmail.com

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Bartyński w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 23 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Rafał 8 sierpnia, 2018 o 12:50

  mamy w rodzinie podobną sytuację jak tu: https://www.eporady24.pl/zezwolenie_na_prowadzenie_apteki,pytania,24,187,8469.html (ale nie dotyczy mamy i dziecka, inni krewni) czy nadal zaproponowane tam rozwiązanie (na zasadzie sprzedaży apteki wraz z zezwoleniem) jest aktualne? czy w świetle nowych przepisów isę to zmienia? Szukamy sposobu skutecznego i ekonomicznego.

  Odpowiedz

  Marcin Bartyński 22 sierpnia, 2018 o 21:33

  Na gruncie przepisów obowiązujących do czerwca 2017 r. zaproponowane tam rozwiązanie było wątpliwe, natomiast jest możliwe na gruncie obecnie obowiązujących przepisów – o ile zostaną spełnione pewne warunki.

  Odpowiedz

  Jan 3 października, 2018 o 11:34

  Apteka jest prowadzona obecnie jako spółka cywilna dwóch farmaceutów. Jeden z nich chce wycofać się z działalności. Jakie czynności należy wykonać, bu drugi farmaceuta mógł kontynuować samodzielnie prowadzenie apteki, zachowując koncesję. Z góry dziękuję za pomoc. Jan

  Odpowiedz

  Marcin Bartyński 3 października, 2018 o 22:23

  Proszę o kontakt: marcin.bartynski@gmail.com lub 602-490-321

  Odpowiedz

  Monika 25 października, 2018 o 20:36

  Apteka jest spółką cywilną dwóch farmaceutów.Jeden chce się wycofać ze spółki(istnieje 12 lat),czy na jej miejsce może być wspólnikiem osoba ,która nie jest farmaceutą i lekarzem?

  Odpowiedz

  Marcin Bartyński 25 października, 2018 o 21:29

  Na gruncie obecnie obowiązujących przepisów – nie może.

  Odpowiedz

  Monika 25 października, 2018 o 20:38

  Apteka ma jednego właściciela -osoba fizyczna.Czy sprzedaż takiej apteki jest prosta? Czy nabywca musi uzyskać nową koncesję czy można dokonać procesu przeniesienia i nie stracić dotychczasowej?

  Odpowiedz

  Marcin Bartyński 25 października, 2018 o 23:28

  Trudno mi jest odpowiedzieć na pytanie, czy sprzedaż apteki jest prosta. Dla jedno będzie to prosta transakcja, dla drugiego – skomplikowana.
  Po przeprowadzeniu transakcji należ złożyć wniosek p przeniesienie zezwolenia.

  Odpowiedz

  Madzia 6 listopada, 2018 o 22:34

  Niestety, nowelizacja nie reguluje klarownie pewnych istotnych kwestii. Z jednej strony umożliwia sprzedaż apteki z zezwoleniem, a z drugiej strony nie wprowadza żadnego wyjątku od zakazu sprzedaży produktów leczniczych z apteki do apteki (art. 86a). Nie wiadomo, czy wprowadzając art. 104a ustawodawca miał na celu umożliwienie zakupu apteki wraz z produktami leczniczymi, czy nie.

  Odpowiedz

  Marcin Bartyński 6 listopada, 2018 o 23:21

  Moim zdaniem umowa sprzedaży apteki obejmuje wszystkie składniki majątkowe i niemajątkowe przedsiębiorstwa, w tym także produkty lecznicze.

  Odpowiedz

  Madzia 6 listopada, 2018 o 23:40

  Panie Mecenasie, oczywiście tak powinno być. Natomiast pojawia się pytanie, jak zapatrują się na to organy administracji. W poprzednim stanie prawnym możliwość zakupu produktów leczniczych razem z całym przedsiębiorstwem była kwestionowana (por.interpelacja nr 764 posła Wiesława Krajewskiego z 2016 r. i odpowiedź MZ – dostępne na stronie Sejmu). Obecny stan prawny różni się od poprzedniego tylko tym, że możliwe jest przeniesienie zezwolenia (o możliwości sprzedaży przedsiębiorstwa wraz z lekami nie ma wprost mowy w ustawie), więc w praktyce pewnie znowu pojawią się wątpliwości.

  Odpowiedz

  Marcin Bartyński 7 listopada, 2018 o 00:08

  Skoro art. 104a ustawy prawo farmaceutyczne wprost odwołuje się do art. 55(1) KC, gdzie zostało zdefiniowane pojęcie przedsiębiorstwa, to nie powinno być żadnych wątpliwości, że umowa sprzedaży apteki obejmuje także produkty lecznicze. Moim zdaniem odmienna wykładnia tych przepisów jest błędna. Spotkała się Pani z tym, że po nowelizacji WIF kwestionował możliwość sprzedaży produktów leczniczych w ramach sprzedaży całej apteki?

  Odpowiedz

  Kamil 10 grudnia, 2018 o 12:49

  Witam,
  w spółce cywilnej jest dwóch wspólników – nie farmaceutów i jeden farmaceuta. Czy można sprzedać taką aptekę? Jeśli tak to komu? Czy można dopisać jako wspólnika tylko farmaceutę?

  Odpowiedz

  Joanna 25 stycznia, 2019 o 11:18

  Dzień dobry,
  jak przedstawia się sytuacja pracowników zatrudnionych w aptece, która zostaje sprzedana? Czy istnieje mozliwość, żeby sprzedać aptekę wykluczając pracowników (jako zakład pracy)?

  Odpowiedz

  Marcin Bartyński 29 stycznia, 2019 o 22:01

  W tej sytuacji znajdą zastosowanie przepisy o przejściu zakładu pracy na nowego pracodawcę (art. 23(1) kodeksu pracy).

  Odpowiedz

  Lukasz 8 maja, 2019 o 15:51

  Witam,

  Jestem farmaceuta, wlascicielami lokalu sa moi rodzice, lecz w tej chwili apteka jest wynajmowana przez inna farmaceutke.

  czy po skonczeniu umowie najmu istnieje jakas szansa na przeniesienie zezwolenia? niestety inna apteka jest prowadzona w promieniu 500m.

  pozdrawiam

  Odpowiedz

  Marcin Bartyński 9 maja, 2019 o 08:06

  Rozumiem, że rodzice wynajmują lokal, a nie aptekę, zaś zezwolenie przysługuje owemu innemu farmaceucie.
  Oczywiście, można przenieść zezwolenia na Pana – np. na podstawie umowy sprzedaży całej apteki.

  Odpowiedz

  Radosław 28 maja, 2019 o 13:55

  Witam,
  czy jeśli farmaceuta wygasił już zezwolenie na prowadzenie apteki ogólnodostępnej może je przenieść zgodnie z nowelizacją prawa farmaceutycznego na drugiego farmaceutę, który nabył prawa do lokalu, w którym wcześniej była prowadzona apteka?czy przenieść można tylko nie wygaszone zezwolenie?
  dziękuję za odpowiedź. pozdrawiam

  Odpowiedz

  Barbara 21 października, 2019 o 17:59

  Czy przenieść zezwolenie na prowadzenie apteki ,czy wystarczy mieć Technikum farmaceutyczne ???

  Odpowiedz

  Pablo 26 grudnia, 2019 o 23:54

  Witam czy jeśli mam 1 apteka czy mogę ja sprzedać jako zcp

  Odpowiedz

  Aleksandra 8 stycznia, 2020 o 16:50

  Powyższe ograniczenia na szczęście nie dotyczą przeniesienia zezwolenia na prowadzenie apteki’

  Witam, czy to zdanie dotyczy przeniesienia zezwolenia apteki na inny adres, czy dotyczy tylko zmiany własciciela zezwolenia. Interesuje mnie, czy przy przejęciu zezwolenia można przenieść ją pod inny adres bez względu na demograficzne ograniczenia.

  Odpowiedz

  Marcin Bartyński 8 stycznia, 2020 o 21:00

  Niestety, zezwolenia nie można przenieść pod inny adres.

  Odpowiedz

  Izabela 20 września, 2021 o 18:53

  Witam,
  czy przenosząc koncesję na prowadzenie apteki na nowego Nabywcę konieczne jest złożenie przez niego pisemnego oświadczenia, iż przyjmuje wszystkie warunki zawarte w zezwoleniu? Czy oznacza to, że podmiot, który chce nabyć konkretną aptekę, wchodząc w sytuację poprzednika nabywa również jego różne zobowiązania/zadłużenia jak np. zaległości w opłacie wynajmu lokalu, nieuregulowane należności w hurtowniach itp? Izabela Pozdrawiam

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Bartyński w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: