Skontaktuj się

Jak przekształcić spółkę jawną w spółkę komandytową?

Marcin Bartyński23 lipca 20245 komentarzy

Polski Ład sprawił, że przekształcenie spółki jawnej w spółkę komandytową może przynieść sporo oszczędności. Wspólnicy spółki komandytowej będą bowiem przeważnie płacić niższą składkę zdrowotną od wspólników spółki jawnej.

Jak przekształcić spółkę jawną w spółkę komandytową

Jak wygląda proces przekształcenia spółki jawnej w spółkę komandytową?

Przekształcenie spółki jawnej w spółkę komandytową składa się z kilku etapów:

  1. sporządzenie planu przekształcenia wraz z załącznikami (projektem uchwały o przekształceniu, projektem umowy spółki komandytowej, sprawozdaniem finansowym),
  2. powzięcie przez wspólników uchwały o przekształceniu w spółkę komandytową,
  3. rejestracja w KRS spółki komandytowej z jednoczesnym wykreśleniem spółki jawnej.

Nie ma potrzeby badania planu przekształcenia przez biegłego rewidenta.

Jednakże spółka ma obowiązek dwukrotnie zawiadomić wspólników o zamiarze przekształcenia:

  • pierwsze zawiadomienie powinno być dokonane nie później, niż miesiąc przed podjęciem uchwały o przekształceniu,
  • drugie zawiadomienie powinno być dokonane nie krócej niż dwa tygodnie od pierwszego zawiadomienia.

Uproszczone przekształcenie spółki jawnej w spółkę komandytową

Jeżeli wszyscy wspólnicy prowadzą sprawy spółki jawnej (a tak jest w przytłaczającej większości spółek), to można stosować uproszczoną procedurę przekształcenia spółki jawnej w spółkę komandytową.

Otóż w takim przypadku nie ma potrzeby przygotowywania sprawozdania finansowego. Spółka nie ma też obowiązku zawiadamiać wspólników o zamiarze przekształcenia.

W małych spółkach dwu trzy-osobowych obowiązek zawiadomienia byłby czysto fikcyjny i sprowadzałby się do tego, że wspólnik zawiadamiałby samego siebie o zamiarze przekształcenia. Dlatego ustawodawca mądrze w tego typu spółkach z tego obowiązku zrezygnował.

Zatem przy uproszczonym przekształceniu spółki jawnej w spółkę komandytową rejestracja sp. k. zajmie dokładnie tyle samo czasu, co rejestracja nowej spółki – poza procedurą przekształcenia.

Dzień przekształcenia

Dzień przekształcenia to dzień wpisu spółki komandytowej do KRS. Teoretycznie w tym samym dniu spółka jawna powinna być z rejestru wykreślona.

Jednakże sądy zazwyczaj czekają z wykreśleniem spółki jawnej na uprawomocnienie się postanowienia o wpisaniu spółki komandytowej.

Skutki przekształcenia spółki jawnej w spółkę komandytową

Zgodnie z art. 553 KSH:

§ 1. Spółce przekształconej przysługują wszystkie prawa i obowiązki spółki przekształcanej.
§ 2. Spółka przekształcona pozostaje podmiotem w szczególności zezwoleń, koncesji oraz ulg, które zostały przyznane spółce przed jej przekształceniem, chyba że ustawa lub decyzja o udzieleniu zezwolenia, koncesji albo ulgi stanowi inaczej.

Zatem jeżeli spółka jawna posiada zezwolenie na sprzedaż napojów alkoholowych bądź ma zawarty kontrakt z NFZ, to te decyzje lub umowy przejdą w dniu przekształcenia na spółkę komandytową.

Jednakże są wyjątki od tej zasady. Np. licencja transportowa nie przejdzie automatycznie na spółkę komandytową – trzeba będzie dopiero wystąpić z wnioskiem o przeniesienie decyzji.

>>> Jakie skutki niesie za sobą Przekształcenie spółki cywilnej w spółkę z o. o.?

Zgłoszenie spółki komandytowej do CRBR

W związku z przekształceniem powstanie też obowiązek zgłoszenia spółki komandytowej do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych.

Termin – 14 dni roboczych od wpisu do KRS.

Zgłoszenia możesz dokonać tutaj.

NIP i REGON a przekształcenie spółki jawnej w spółkę komandytową

Spółka komandytowa po przekształceniu zachowa NIP i REGON spółki jawnej. Zmieni się jedynie numer KRS.

Nie będzie zatem potrzeby wymiany kasy fiskalnej – wystarczy tylko dokonanie zmian w zakresie zmiany nazwy (sp. k. w miejsce dotychczasowej sp. j.) oraz numeru KRS, jeżeli był stosowany.

>>> Więcej na temat Czy spółka po przekształceniu zachowa NIP i REGON? 

Uprawnienia spadkobiercy w związku ze śmiercią wspólnika spółki jawnej

Spadkobiercy wspólnika spółki jawnej mogą skorzystać z ciekawego uprawnienia. Otóż mogą oni żądać przekształcenia spółki jawnej w spółkę komandytową i przyznania im statusu komandytariusza (przypominam, że odpowiedzialność komandytariusza w sp. k. może być wyłączona). Spółka powinna uwzględnić żądanie spadkobiercy zmarłego wspólnika, chyba że pozostali wspólnicy podejmą uchwałę o rozwiązaniu spółki.

Spadkobiercy mogą być zainteresowani tym żądaniem, jeżeli zachodzi duże ryzyko, że będą odpowiadać za długi spółki jawnej.

Jeżeli spadkobierca uzyska status komandytariusza w terminie 6 miesięcy od stwierdzenia nabycia spadku, odpowiada on za zobowiązania spółki dotychczas powstałe jedynie według przepisów prawa spadkowego.

Podsumowanie

Przekształcenie spółki jawnej w sp. komandytową różni się trochę od innych przekształceń (czy to jdg w sp. z o.o., czy to sp. j. w sp. z o.o.). Przede wszystkim może być dużo szybsze i dużo tańsze.

Dlaczego?

Bo nie wymaga opinii biegłego rewidenta.

Jeżeli zgodnie z umową spółki jawnej wszyscy wspólnicy prowadzą jej sprawy, to w zasadzie do przekształcenia w sp. komandytową można przystąpić prawie z marszu. Nie trzeba sporządzać planu przekształcenia, ani sprawozdania finansowego, ani wyceny składników majątku.

Od razu po przygotowaniu projektu uchwały o przekształceniu i projektu umowy spółki można umówić się do notariusza. A z kancelarii notarialnej polecieć prosto do komputera, żeby złożyć wniosek o rejestrację przekształconej spółki komandytowej.

Jak powołać prokurenta w spółce z o.o

FAQ – przekształcenie spółki jawnej w spółkę komandytową

Czym się różni spółka jawna od spółki komandytowej?

Są dwie podstawowe różnice. Po pierwsze, w spółce jawnej wszyscy wspólnicy odpowiadają solidarnie ze spółką za jej zobowiązania, natomiast w spółce komandytowej tylko komplementariusz. Komandytariusz odpowiada tylko do wysokości niepokrytej sumy komandytowej. Po drugie – wysokością składki zdrowotnej.

Jakie są korzyści przekształcenia spółki jawnej w spółkę komandytową?

Po pierwsze, ograniczenie odpowiedzialności komandytariuszy, po drugie, obniżenie składki zdrowotnej

Jakie są koszty przekształcenia spółki jawnej w spółkę komandytową?

Taksa notarialna za zaprotokołowanie uchwały o przekształceniu (ok. 500 zł + VAT), opłata sądowa (600 zł).

Czy przekształcenie spółki jawnej wpływa na jej dotychczasowe zobowiązania?

Nie, spółka przekształcona odpowiada za zobowiązania powstałe przed przekształceniem, a wspólnicy odpowiadają za nie zgodnie z dotychczasowymi zasadami przez trzy lata od dnia przekształcenia.

Czy w trakcie przekształcenia spółka może prowadzić działalność gospodarczą?

Co do zasady nie ma żadnych przeszkód. Mogą jednak pojawić się wyjątkowe sytuacje, np. przy prowadzeniu działalności transportowej związane z koniecznością przeniesienia licencji.

Czy można cofnąć decyzję o przekształceniu po rozpoczęciu procesu?

Tak, dopóki spółka nie zostanie zarejestrowana, można wycofać się z przekształcenia spółki jawnej w spółkę komandytową. A jak spółka komandytowa zostanie już zarejestrowana, to nie ma przeszkód, żeby z powrotem przekształcić ją w spółkę jawną. Tylko po co?

Czy przekształcenie w spółkę komandytową wpływa na jej umowy z kontrahentami?

Najczęściej nie. Jednakże warto przed przekształceniem przyjrzeć się bacznie zapisom kontraktów, czy nie ma w nich przewidzianych obowiązków w związku z transformacją. Przykładowo kontrakty z Narodowym Funduszem Zdrowia przewidują takie dodatkowe obowiązki.

Interpretacje/orzeczenia

Pismo z dnia 8 listopada 2023 r. Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej 0111-KDIB2-3.4014.279.2023.2.MD):

Warunkiem opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych – w przypadku przekształcenia spółki jawnej w spółkę komandytową – jest zwiększenie majątku spółki przekształconej w stosunku do majątku spółki przekształcanej – nie w rozumieniu ogólnym zwiększenia majątku – ale w rozumieniu zwiększenia podstawy opodatkowania spółki przekształconej (spółki komandytowej) w stosunku do podstawy opodatkowania, jaka była przyjęta wobec spółki przekształcanej (spółki jawnej). Zatem podstawę opodatkowania w spółce przekształconej (spółce komandytowej) stanowić będzie wartość wkładów wniesionych do tej spółki w związku z przekształceniem w postaci całego majątku spółki jawnej.

Podstawa prawna

Marcin Bartyński
radca prawny

Zdjęcia: Andrea Piacquadio, cottonbro studio

***

Jak powołać prokurenta w spółce z o.o.

Ustanowienie prokury w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością (sp. z o.o.) jest kluczowym krokiem w zapewnieniu sprawnej reprezentacji spółki przez osoby trzecie.

Prokura to specjalny rodzaj pełnomocnictwa, który umożliwia prokurentowi działanie w imieniu spółki w szerokim zakresie spraw prawnych i gospodarczych [Czytaj dalej…]

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Bartyński w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 5 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

    Edyta 5 września, 2018 o 12:52

    A jak wygląda przekształcenie spółki Jawnej w z o.o. sp. komandytową? Nigdzie nie ma opisanej metody zmiany więc zastanawiam się czy najpierw przekształca się jawną w komandytową, następnie w z o.o. czy jawną w z o.o. a później komandytową

    Odpowiedz

    Marcin Bartyński 5 września, 2018 o 19:40

    Przed przekształceniem do spółki jawnej przystępuje nowy wspólnik – spółka z o. o. Potem przekształca się spółkę jawną w komandytową i w ten sposób otrzymujemy spółkę z o. o. sp. komandytową.

    Odpowiedz

    Magda 18 marca, 2020 o 12:48

    Panie Mecenasie, a jak z praktyki wygląda przekształcenie spółki partnerskiej w sp. komandytową?Chodzi o wspólnika – sp. zoo. Jak wiadomo w spółce partnerskiej wspólnikiem nie może zostać Spółka zoo (gdyż wspólnikami są osoby wykonujące wolny zwód), która później stanie się komplementariuszem. Czy spółka zoo przystępuje dopiero jako komplementariusz po przekształceniu tj. po podjęciu uchwały o przekształceniu i zawarciu umowy spółki zoo?

    Odpowiedz

    Marcin Bartyński 18 marca, 2020 o 13:26

    Dokładnie tak, jak Pani pisze.
    Aczkolwiek w niektórych komentarzach można przeczytać, że sp. z o. o. może przystąpić na etapie zawierania umowy spółki komandytowej, jednak ja tego nigdy nie praktykowałem i nie wiem, jak by do tego podszedł referendarz.

    Odpowiedz

    Magda 18 marca, 2020 o 14:01

    Dziękuję za szybką odpowiedź.

    Odpowiedz

    Dodaj komentarz

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Bartyński w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis: