Skontaktuj się

Przekształcenie spółki jawnej w sp. komandytową

Marcin Bartyński27 lutego 20185 komentarzy

Przekształcenie spółki jawnej w sp. komandytową różni się trochę od innych przekształceń (czy to jdg w sp. z o. o., czy to sp. j. w sp. z o. o.). Przede wszystkim może być dużo szybsze i dużo tańsze.

Dlaczego?

Bo nie wymaga opinii biegłego rewidenta.

Jeżeli zgodnie z umową spółki jawnej wszyscy wspólnicy prowadzą jej sprawy, to w zasadzie do przekształcenia w sp. komandytową można przystąpić prawie z marszu. Nie trzeba sporządzać planu przekształcenia, ani sprawozdania finansowego, ani wyceny składników majątku.

Od razu po przygotowaniu projektu uchwały o przekształceniu i projektu umowy spółki można umówić się do notariusza, a z kancelarii notarialnej polecieć prosto do sądu rejestrowego z wnioskiem o rejestrację przekształconej spółki komandytowej.

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Bartyński w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 5 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Edyta 5 września, 2018 o 12:52

  A jak wygląda przekształcenie spółki Jawnej w z o.o. sp. komandytową? Nigdzie nie ma opisanej metody zmiany więc zastanawiam się czy najpierw przekształca się jawną w komandytową, następnie w z o.o. czy jawną w z o.o. a później komandytową

  Odpowiedz

  Marcin Bartyński 5 września, 2018 o 19:40

  Przed przekształceniem do spółki jawnej przystępuje nowy wspólnik – spółka z o. o. Potem przekształca się spółkę jawną w komandytową i w ten sposób otrzymujemy spółkę z o. o. sp. komandytową.

  Odpowiedz

  Magda 18 marca, 2020 o 12:48

  Panie Mecenasie, a jak z praktyki wygląda przekształcenie spółki partnerskiej w sp. komandytową?Chodzi o wspólnika – sp. zoo. Jak wiadomo w spółce partnerskiej wspólnikiem nie może zostać Spółka zoo (gdyż wspólnikami są osoby wykonujące wolny zwód), która później stanie się komplementariuszem. Czy spółka zoo przystępuje dopiero jako komplementariusz po przekształceniu tj. po podjęciu uchwały o przekształceniu i zawarciu umowy spółki zoo?

  Odpowiedz

  Marcin Bartyński 18 marca, 2020 o 13:26

  Dokładnie tak, jak Pani pisze.
  Aczkolwiek w niektórych komentarzach można przeczytać, że sp. z o. o. może przystąpić na etapie zawierania umowy spółki komandytowej, jednak ja tego nigdy nie praktykowałem i nie wiem, jak by do tego podszedł referendarz.

  Odpowiedz

  Magda 18 marca, 2020 o 14:01

  Dziękuję za szybką odpowiedź.

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Bartyński w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: