Skontaktuj się

Jak nie utracić zezwolenia na sprzedaż alkoholu po przekształceniu?

Marcin Bartyński07 kwietnia 20162 komentarze

Niedawno opowiadałem na blogu o tym, jak pomogłem pewnemu przedsiębiorcy nabyć sklep z zezwoleniem na sprzedaż alkoholu.

Najpierw pomagałem przy przekształceniu ówczesnego właściciela w spółkę z o. o. (dzięki temu zezwolenie przeszło na spółkę), a potem obsługiwałem transakcję sprzedaży udziałów pomiędzy właścicielem a nabywcą sklepu.

Przy całej tej transakcji bardzo ważne było to, żeby w ciągu 14 dni od dnia rejestracji spółki zgłosić fakt przekształcenia w urzędzie, który wydał zezwolenie na sprzedaż alkoholu.

Dlaczego?

Wszystko za sprawą ustawy o wychowaniu w trzeźwości. Przepisy tej ustawy nakładają na przedsiębiorcę obowiązek zgłaszania organowi zezwalającemu zmian stanu faktycznego i prawnego, w stosunku do danych zawartych w zezwoleniu, w terminie 14 dni od dnia powstania zmiany.

Uważa się, że zmianą podlegającą obowiązkowi zgłoszenia jest przekształcenie przedsiębiorcy w spółkę z o. o.

Jest szalenie istotne, aby zgłoszenia dokonać w terminie. Niewykonanie tego obowiązku obliguje organ do cofnięcia zezwolenia. Przedsiębiorca, któremu cofnięto zezwolenie, może wystąpić z wnioskiem o ponowne wydanie zezwolenia nie wcześniej niż po upływie 3 lat od dnia wydania decyzji o jego cofnięciu.

Jeżeli nie zgłosisz, to przekształcenie straci sens.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 602 490 321e-mail: marcin.bartynski@gmail.com

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Magda 18 stycznia, 2017 o 21:40

Witam,
proszę o informację jak długo trwa cała procedura?

Odpowiedz

Marcin Bartyński 9 września, 2017 o 11:39

To zależy od wielu czynników. Średnio ok. 2-3 miesiące. Da radę szybciej.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Bartyński Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Bartyński z siedzibą w Oleśnicy.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem marcin.bartynski@gmail.com.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: