Jakiś czas temu dzwonił do mnie czytelnik, który ma zamiar przekształcić przychodnię w spółkę z o. o. Pytał o kwestie podatkowe związane z prowadzeniem przychodni.
Ja z kolei zadałem mu pytanie o to, czy analizował skutki takiego przekształcenia. O to, czy spółka stanie się podmiotem wszystkich praw i obowiązków przychodni prowadzonej w formie jednoosobowej działalności gospodarczej.
Myślę, że najbardziej fundamentalnym pytaniem jest to, czy prawa przedsiębiorcy wykonującego działalność leczniczą wynikające z wpisu do rejestru podmiotów leczniczych przejdą po przekształceniu na spółkę z o. o.
Innym nie mniej ważnym pytaniem jest pytanie o to, co się stanie po przekształceniu w spółkę z o. o. z kontraktem z NFZ. Czy spółka przekształcona stanie się z automatu stroną tego kontraktu? Czy będzie musiała go zawierać ponownie? A co z decyzjami SANEPIDu?
Wreszcie czy po przekształceniu przychodni w spółkę z o. o. pacjenci będą musieli ponownie składać deklaracje wyboru lekarza i świadczeniodawcy?
Czy będzie potrzeba zawierania nowych umów z podwykonawcami?
Są to istotne pytania, na które warto poszukać odpowiedzi przed podjęciem decyzji o przekształceniu przychodni w spółkę z o. o.
PS. Przy okazji chciałbym Cię zachęcić do spojrzenia na blog Bartosza Łukaszczuka Podatki i Medycyna. Blog traktuje o podatkowych aspektach prowadzenia działalności leczniczej.
{ 3 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }
Witam
Dokładnie na pytania, które Pan zadał szukam odpowiedzi, czy gdzieś na swoim blogu je Pan umieścił?
Może coś Panu pomoże poradnik o sprzedaży przychodni: https://przeksztalceniewspolkezoo.pl/wp-content/uploads/2016/06/e-book-1.pdf
Dziękuję już czytam