Skontaktuj się

Od czego zależy czas przekształcenia?

Marcin Bartyński21 marca 2016Komentarze (0)

Czytelnicy bloga często mnie pytają o czas przekształcenia.

Ile to wszystko będzie trwało?

To zależy.

Czas przekształcenia niewielkiego przedsiębiorcy może zamknąć się w ok. 3-4 miesiącach.

Jeżeli na początku kwietnia zlecisz księgowej przygotowanie sprawozdania finansowego, to pewnie będzie ono gotowe po ok. 3 tygodniach, np. 25 kwietnia.

Dzięki temu plan przekształcenia zostanie sporządzony np. 29 kwietnia.

Następnego dnia przedsiębiorca będzie mógł złożyć wniosek o wyznaczenie biegłego rewidenta do zbadania planu przekształcenia. Sąd wyznaczy biegłego postanowieniem z dnia 6 maja.

Opinia zostanie sporządzona do 13 czerwca, a 1 lipca sąd zarejestruje spółkę przekształconą.

Jednemu z moich klientów zależało na czasie – potrzebował przekształcić działalność w spółkę jak najszybciej. Zlecił sporządzenie sprawozdania finansowego, które było gotowe po dwóch tygodniach. Dzięki temu było możliwe podpisanie planu przekształcenia na grubo przed końcem miesiąca.

Jako że przekształcenie jest w toku, to mogę zdradzić, że są widoki na to, żeby biegły jeszcze w tym samym miesiącu marcu otrzymał postanowienie sądu o swoim powołaniu. Jeżeli wszystko przebiegnie zgodnie z planem, to opinia zostanie sporządzona do połowy kwietnia, a kilka dni później nastąpi wpis spółki do rejestru.

Jest zatem szansa, żeby przekształcenie skończyło się w ciągu niecałych dwóch miesięcy od dnia podjęcia pierwszej czynności (tj. od rozpoczęcia przygotowywania sprawozdania finansowego).

Znany mi jest przypadek innego przekształcenia – tam osoba odpowiedzialna za przygotowywanie księgowych załączników do planu przekształcenia nie umie sobie poradzić z zadaniem. Upływa kolejny miesiąc, a sprawozdania nadal brakuje. Przekształcenie nie może ruszyć z miejsca. Jeżeli w końcu uda się sporządzić plan przekształcenia, to przedsiębiorca będzie miał prawdziwego pecha, jak praca biegłego będzie trwać ponad miesiąc. Wtedy od chwili podjęcia pierwszej czynności do momentu zarejestrowania spółki na pewno upłynie więcej niż pół roku.

To, jak szybko będzie przebiegać przekształcenie, zależy głównie od osoby, która będzie sporządzać sprawozdanie finansowe i bilans, a później od biegłego rewidenta, który będzie opiniować plan przekształcenia. Trochę też od sądu, dużo od prawnika koordynującego proces przekształcenia.

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Bartyński w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Bartyński w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: