Skontaktuj się

Od czego zacząć zakup przedsiębiorstwa?

Marcin Bartyński19 listopada 2015Komentarze (0)

Dzień po publikacji ostatniego wpisu, w którym opowiadałem o tym, że przekształcenie jest dobrym narzędziem do sprzedaży przedsiębiorstwa, zgłosił się do mnie klient.

Chce kupić sklep z zezwoleniem na sprzedaż alkoholu przy wykorzystaniu tego mechanizmu. Osoba fizyczna, która prowadzi ów sklep, przekształci się w spółkę z o. o., a potem klient kupi od niej udziały.

Jest to mechanizm, który funkcjonuje w najlepsze. Kilka tygodni temu dostałem sygnał od czytelnika bloga, który w ten sam sposób chciał nabyć przychodnię (niektórzy nie zdają sobie sprawy z istnienia tego mechanizmu i wpadają w kłopoty, które można by w dość łatwy sposób ominąć).

Charakterystyczne, że wszyscy ci nabywcy finansują ze swoich środków koszty przekształcenia, a także koszty obsługi prawnej tego przedsięwzięcia.

Zapominają jednak zabezpieczyć się przed wystąpieniem pewnego ryzyka. Otóż istnieje ryzyko, że po tym, jak kupujący wpompuje środki w przekształcenie, to ten, który miał być sprzedającym, odwróci się na pięcie i stwierdzi, że nie chce słyszeć o żadnej sprzedaży udziałów.

Warto zatem na tę okoliczność – jeszcze przed rozpoczęciem procesu przekształcenia – sporządzić umowę, która regulowałaby wzajemne prawa i obowiązki stron. W tym co najmniej obowiązek zwrotu kupującemu poniesionych kosztów w przypadku rezygnacji z transakcji przez sprzedającego.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 602 490 321e-mail: marcin.bartynski@gmail.com

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Bartyński Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Bartyński z siedzibą w Oleśnicy.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem marcin.bartynski@gmail.com.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: