Skontaktuj się

Od czego zacząć zakup przedsiębiorstwa?

Marcin Bartyński19 listopada 2015Komentarze (0)

Dzień po publikacji ostatniego wpisu, w którym opowiadałem o tym, że przekształcenie jest dobrym narzędziem do sprzedaży przedsiębiorstwa, zgłosił się do mnie klient.

Chce kupić sklep z zezwoleniem na sprzedaż alkoholu przy wykorzystaniu tego mechanizmu. Osoba fizyczna, która prowadzi ów sklep, przekształci się w spółkę z o. o., a potem klient kupi od niej udziały.

Jest to mechanizm, który funkcjonuje w najlepsze. Kilka tygodni temu dostałem sygnał od czytelnika bloga, który w ten sam sposób chciał nabyć przychodnię (niektórzy nie zdają sobie sprawy z istnienia tego mechanizmu i wpadają w kłopoty, które można by w dość łatwy sposób ominąć).

Charakterystyczne, że wszyscy ci nabywcy finansują ze swoich środków koszty przekształcenia, a także koszty obsługi prawnej tego przedsięwzięcia.

Zapominają jednak zabezpieczyć się przed wystąpieniem pewnego ryzyka. Otóż istnieje ryzyko, że po tym, jak kupujący wpompuje środki w przekształcenie, to ten, który miał być sprzedającym, odwróci się na pięcie i stwierdzi, że nie chce słyszeć o żadnej sprzedaży udziałów.

Warto zatem na tę okoliczność – jeszcze przed rozpoczęciem procesu przekształcenia – sporządzić umowę, która regulowałaby wzajemne prawa i obowiązki stron. W tym co najmniej obowiązek zwrotu kupującemu poniesionych kosztów w przypadku rezygnacji z transakcji przez sprzedającego.

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Bartyński w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Bartyński w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: