Skontaktuj się

Na co zwracasz uwagę przy przekształceniu?

Marcin Bartyński06 września 20164 komentarze

Tego bloga czytają farmaceuci, lekarze, właściciele firm transportowych, firm ochroniarskich, kawiarni, sklepów, operatorzy telekomunikacyjni, właściciele elektrowni, stacji benzynowych itp. – po prostu przedstawiciele różnych branż.

No i ci wszyscy przedsiębiorcy chcą się przekształcać w spółkę z o. o.

Wprawdzie procedura przekształcenia jest jedna, ale przekształcenie w ramach jednej branży w niektórych aspektach różni się od przekształcenia w ramach innej branży.

Czasami zwracam czytelnikom bloga uwagę na te niuanse.

Kiedyś opowiadałem o przekształceniu przedsiębiorcy prowadzącego sklep z zezwoleniem na sprzedaż alkoholu i zwracałem uwagę na obowiązek zgłoszenia przekształcenia w urzędzie gminy (miasta). Niewykonanie tego obowiązku będzie skutkować cofnięciem zezwolenia.

Także przekształcenie przedsiębiorcy transportowego rządzi się swoimi prawami. Zasadą jest, że na spółkę w dniu przekształcenie przechodzą zezwolenia, licencje, koncesje. Jednak w tym przypadku licencja transportowa nie przechodzi z automatu na spółkę.

Specyficzne jest przekształcenie przychodni w spółkę z o. o. – po prostu jest tam mnóstwo szczegółów, na które trzeba zwrócić uwagę. Sygnalizowałem ten problem tutaj.

Nie mniej problematyczne może być przekształcenie apteki w spółkę z o. o.

Przy przekształceniu operatora telekomunikacyjnego pojawia się pytanie o zwrot ulgi abonenckiej przy wypowiedzeniu umowy o świadczenie usług telekomunikacyjnych.

A ty na co zwróciłbyś uwagę przy przekształceniu w ramach swojej branży?

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Bartyński w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 4 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Jan 10 października, 2016 o 17:26

  Witam,
  Jeżeli mogę prosić o opinię, to chciałbym zapytać jak przekazać stację benzynową synowi. Czy dobrym pomysłem jest przekształcenie 1-os. działalności w sp. zo.o.? Czy syn nie utraci koncesji? A może jest jakieś inne wyjście? Z góry dziękuję za wszelkie wskazówki.
  Z poważaniem,
  Jan K.

  Odpowiedz

  Marcin Bartyński 10 października, 2016 o 20:02

  Dlaczego pyta Pan tylko o koncesję, a nie wspomina Pan o zezwoleniu na prowadzenie składu podatkowego, zezwoleniu na sprzedaż alkoholu itd.? 🙂
  Zapraszam do kontaktu prywatnego: https://przeksztalceniewspolkezoo.pl/kontakt/

  Odpowiedz

  Gosia 28 listopada, 2016 o 11:48

  Witam Pana
  Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. Chcę się przekształcić w spółkę z o.o. Zamierzam przed rozpoczęciem procesu przekształcenia „wyjąć” niektóre nieruchomości z mojej działalności. To znaczy wyprowadzić z ewidencji środków trwałych określone nieruchomości do majątku mojego prywatnego. Następnie zrobić przekształcenie. Mój księgowy twierdzi, że nie mogę tego zrobić, ponieważ nieruchomości należą do mojego przedsiębiorstwa i muszą wskutek przekształcenia trafić do spółki. Moje pytanie jest takie, czy mogę wycofać nieruchomości przed przekształceniem i dopiero przekształcić się w spółkę z o.o. bez tych nieruchomości ? Z góry dziękuję za odpowiedź.
  Pozdrawiam
  Gosia

  Odpowiedz

  Marcin Bartyński 5 grudnia, 2016 o 20:29

  Pani Małgorzato,
  proszę o kontakt prywatny.

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Bartyński w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: