Skontaktuj się

Przekształcasz działalność gospodarczą? Sprawdź, czy na spółkę przejdzie zezwolenie, koncesja, ulga

Marcin Bartyński26 marca 20152 komentarze

Pan Jan prowadzi przedsiębiorstwo transportowe w formie jdg. Posiada licencję. Jego biznes świetnie prosperuje. Z każdym rokiem spływa coraz więcej zamówień, z każdym rokiem powiększa flotę transportową. W związku z rozwojem firmy postanowił przekształcić się w spółkę z o. o.

Co się stanie z licencją udzieloną panu Janowi? Czy przejdzie ona z automatu na spółkę z o. o.?

Zasadą jest, że wszelkie zezwolenia, koncesje, ulgi, które przysługiwały przedsiębiorcy przed przekształceniem, przechodzą w dniu przekształcenia na spółkę.

Jednakże od tej zasady są wyjątki. Otóż spółka pozostaje podmiotem zezwoleń, koncesji, ulg, chyba że:

  • ustawa stanowi inaczej,
  • inaczej zapisano w decyzji przyznającej przedsiębiorcy zezwolenie, koncesję, ulgę.

Przed przekształceniem powinieneś zatem sprawdzić w przepisach, czy w dniu przekształcenia spółka stanie się podmiotem koncesji. Jeżeli ustawa milczy na ten temat, zajrzyj do decyzji, na podstawie której udzielono Tobie koncesji.

Pan Jan musi przeglądnąć ustawę o transporcie drogowym. Znajdzie tam przepis, zgodnie z którym w przypadku przekształcenia przeniesienie licencji na spółkę wymaga nowej decyzji administracyjnej właściwego organu. Zatem spółka nie nabywa licencji z automatu.

Przed przekształceniem zawsze sprawdź, co się stanie w dniu przekształcenia z przyznaną Tobie koncesją, ulgą, zezwoleniem.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 602 490 321e-mail: marcin.bartynski@gmail.com

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Wojciech Rudzki | spolkazoo.info 29 marca, 2015 o 14:41

Z mojego doświadczenia wynika, że niezależnie od fakty przejścia ex lege koncesji / zezwolenia warto uzyskać „formalne potwierdzenie” tego przejścia na nową spółkę. Tłumaczenie kontrahentom, że koncesja przechodzi ex lege w związku z przekształceniem nie ma najmniejszego sensu.

Odpowiedz

Marcin Bartyński 30 marca, 2015 o 20:59

To prawda, warto mieć taką decyzję.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Bartyński Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Bartyński z siedzibą w Oleśnicy.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem marcin.bartynski@gmail.com.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: