Skontaktuj się

Czy do wyceny przedsiębiorstwa potrzebny jest biegły rewident?

Marcin Bartyński19 marca 20155 komentarzy

Czasami przeglądam branżowe fora internetowe. Zaglądają tam przedsiębiorcy, którzy mają dosyć jednoosobowej działalności gospodarczej i z różnych przyczyn chcieliby podjąć działalność w formie spółki z o. o. Część z nich jest za przekształceniem w spółkę z o. o. A część – pomimo że majątek spółki ma być budowany na majątku jdg – chce zerwać ciągłość pomiędzy jdg a nową spółką.

O tym, jakie są plusy i minusy każdej z tych opcji, sygnalizowałem w poprzednim wpisie: Dwa sposoby przekształcenia.

Ci, którzy wybierają ten drugi wariant, zdają sobie sprawę z tego, że mogą pokryć wkłady w nowej spółce ich dotychczasowym przedsiębiorstwem. Zdają sobie sprawę również z tego, że w umowie spółki muszą określić wartość tego przedsiębiorstwa. Jednakże jak określić tę wartość? Czy można to zrobić samodzielnie? Czy potrzebna jest do tego wiedza specjalistyczna? W związku z tym owi przedsiębiorcy na forach internetowych zadają pytanie:

Czy do wyceny składników majątku niezbędny jest biegły rewident?

Najczęściej padającą odpowiedzią jest:

Nie trzeba biegłego do wyceny.

W zasadzie jest to prawidłowa odpowiedź. Rzeczywiście, nie ma obowiązku poddania przedsiębiorstwa wycenie rewidenta.

Musisz jednak wiedzieć o konsekwencjach, jakie mogą Cię czekać, jeżeli błędnie obliczysz wartość przedsiębiorstwa.

Załóżmy, że planujesz wnieść do spółki zorganizowaną część przedsiębiorstwa. Jego rzeczywista wartość wynosi 250 000 zł. Ty natomiast w umowie spółki wskazujesz 400 000 zł. W takim wypadku spółka może zwrócić się do Ciebie o wyrównanie brakującej wartości wkładu.

Jeżeli planujesz pokrycie wkładu przedsiębiorstwem, rozważ, czy nie zatrudnić do jego wyceny rewidenta.

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Bartyński w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 5 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

    Hubert 17 lutego, 2016 o 12:36

    Wycena spółki czy przedsiębiorstwa to tylko pozornie prosta sprawa. Ja bym osobiście bał się robić to na własną rękę. Nie bez powodu istnieje wiele firm profesjonalnie zajmujących się tą tematyką 🙂

    Odpowiedz

    Kamill 30 stycznia, 2017 o 19:52

    Przygotowanie wyceny przedsiębiorstwa, czy też jego zorganizowanej części nie jest łatwe, ale wcale nie oznacza to, że nawet nie mając wielkiego doświadczenia, nie można zrobić tego samemu. Dostępność \”kalkulatorów\” online i systemów działających jak przysłowiowy księgowy jest dość szeroka. Można wybrać narzędzie, które krok po kroku poprowadzi nas do przygotowania jakościowo bardzo dobrego wyliczenia przy zachowaniu profesjonalizmu. Warto przemyśleć.

    Odpowiedz

    Marek Znajdek 1 marca, 2017 o 04:30

    Witam, a co Pan sadzi o gotowych spolkach do kupienia?

    Odpowiedz

    Marcin Bartyński 1 marca, 2017 o 18:34

    To jest jak kupowanie kota w worku.

    Odpowiedz

    Michał 23 października, 2019 o 09:52

    Nalezy też mieć na uwadze, że profesjonalna wycena do przekształcenia daje argumenty nie tylko w formie ostatecznego wyniku, ale również w formie założeń, analizy finansowej i diagnozy branży. Wszystkie te czynniki sprawiają, że raport z wyceny przedsiębiorstwa jest narzędziem wspierającym w procesie przekształcenia podczas ewentualnej kontroli skarbowej.

    Odpowiedz

    Dodaj komentarz

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Bartyński w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: