Skontaktuj się

Dwa sposoby przekształcenia?

Marcin Bartyński18 marca 20152 komentarze

Ostatnio zamieściłem na blogu poradnik o tym, jak przejść przez procedurę przekształcenia działalności gospodarczej w spółkę z o. o. (do pobrania po lewej stronie).

Poradnik opisuje procedurę przekształcenia w ścisłym znaczeniu tego słowa. Zwieńczeniem tej procedury jest wstąpienie spółki we wszystkie prawa i obowiązki przedsiębiorcy prowadzącego jdg. Spółka staje się stroną wszystkich umów zawartych przez przedsiębiorcę, co do zasady spółka przejmuje wszystkie koncesje udzielone przedsiębiorcy. Dotychczasowa historia przedsiębiorcy staje się historią spółki.

Możliwe jest też przekształcenie działalności spółkę w sposób nieco odmienny, niż ten opisany w poradniku. Ten inny sposób polega na rejestracji przez przedsiębiorcę nowej spółki z o. o. i wniesieniu do tej spółki w formie wkładu dotychczas prowadzonego przedsiębiorstwa. Spółka w tym wypadku nie przejmuje historii przedsiębiorcy; na spółkę nie przechodzą umowy zawarte przez przedsiębiorcę. Spółka przejmuje jedynie majątek przedsiębiorcy.

Widzisz zatem, że ten drugi sposób przekształcenia to tak naprawdę nie przekształcenie. Bywa on nazywany wniesieniem do spółki zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Niewątpliwą zaletą przekształcenia opisanego w poradniku, przekształcenia w ścisłym znaczeniu tego słowa, jest to, że spółka wstępuje w prawie wszystkie prawa i obowiązki przedsiębiorcy. Minusem są koszty i czas.

Ten drugi sposób przekształcenia z jednej strony jest szybszy, często bywa tańszy, jednakże spółka nie przejmuje historii przedsiębiorcy.

Co jest dla Ciebie korzystniejsze?

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 602 490 321e-mail: marcin.bartynski@gmail.com

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Renata 26 kwietnia, 2016 o 13:33

Dzień Dobry
Od dłuższego czasu noszę się z zamiarem przekształcenia jdg w sp. z o.o. Działalność prowadzę od ponad 25 lat i zależy mi na przekształceniu z zachwaniem dotychczasowej historii. Zainteresował mnie Pana blog i informacje, o których Pan pisze. Z treści wynika, że jest szansa na przekształcenie z zachowaniem historii. Pisze Pan jednak, że minusem są koszty i czas. Przy przekształceniu chciałabym skorzystać z wiedzy profesjonalistów, nie wiem jednak z jakimi kosztami może wiązać się cała procedura. Czy mogę liczyć w tej sprawie na Pana pomoc i informacje.
Z poważaniem

Odpowiedz

Marcin Bartyński 26 kwietnia, 2016 o 21:26

O kosztach przekształcenia pisałem tutaj i tutaj

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Bartyński Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Bartyński z siedzibą w Oleśnicy.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem marcin.bartynski@gmail.com.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: