Dwa sposoby przekształcenia?

Marcin Bartyński            18 marca 2015            2 komentarze

Ostatnio zamieściłem na blogu poradnik o tym, jak przejść przez procedurę przekształcenia działalności gospodarczej w spółkę z o. o. (do pobrania po lewej stronie).

Poradnik opisuje procedurę przekształcenia w ścisłym znaczeniu tego słowa. Zwieńczeniem tej procedury jest wstąpienie spółki we wszystkie prawa i obowiązki przedsiębiorcy prowadzącego jdg. Spółka staje się stroną wszystkich umów zawartych przez przedsiębiorcę, co do zasady spółka przejmuje wszystkie koncesje udzielone przedsiębiorcy. Dotychczasowa historia przedsiębiorcy staje się historią spółki.

Możliwe jest też przekształcenie działalności spółkę w sposób nieco odmienny, niż ten opisany w poradniku. Ten inny sposób polega na rejestracji przez przedsiębiorcę nowej spółki z o. o. i wniesieniu do tej spółki w formie wkładu dotychczas prowadzonego przedsiębiorstwa. Spółka w tym wypadku nie przejmuje historii przedsiębiorcy; na spółkę nie przechodzą umowy zawarte przez przedsiębiorcę. Spółka przejmuje jedynie majątek przedsiębiorcy.

Widzisz zatem, że ten drugi sposób przekształcenia to tak naprawdę nie przekształcenie. Bywa on nazywany wniesieniem do spółki zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Niewątpliwą zaletą przekształcenia opisanego w poradniku, przekształcenia w ścisłym znaczeniu tego słowa, jest to, że spółka wstępuje w prawie wszystkie prawa i obowiązki przedsiębiorcy. Minusem są koszty i czas.

Ten drugi sposób przekształcenia z jednej strony jest szybszy, często bywa tańszy, jednakże spółka nie przejmuje historii przedsiębiorcy.

Co jest dla Ciebie korzystniejsze?

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Renata Kwiecień 26, 2016 o 13:33

Dzień Dobry
Od dłuższego czasu noszę się z zamiarem przekształcenia jdg w sp. z o.o. Działalność prowadzę od ponad 25 lat i zależy mi na przekształceniu z zachwaniem dotychczasowej historii. Zainteresował mnie Pana blog i informacje, o których Pan pisze. Z treści wynika, że jest szansa na przekształcenie z zachowaniem historii. Pisze Pan jednak, że minusem są koszty i czas. Przy przekształceniu chciałabym skorzystać z wiedzy profesjonalistów, nie wiem jednak z jakimi kosztami może wiązać się cała procedura. Czy mogę liczyć w tej sprawie na Pana pomoc i informacje.
Z poważaniem

Odpowiedz

Marcin Bartyński Kwiecień 26, 2016 o 21:26

O kosztach przekształcenia pisałem tutaj i tutaj

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: