Skontaktuj się

Spółka komandytowo-akcyjna remedium na Polski Ład?

Marcin Bartyński15 stycznia 20223 komentarze

Mniej więcej w listopadzie 2021 r. wśród przedsiębiorców gwałtownie wzrosło zainteresowanie spółką komandytowo-akcyjną.

W powszechnej świadomości przyjęło się, że spółka komandytowo-akcyjna to remedium na Polski Ład.

Czy słusznie?

Spółka komandytowo-akcyjna remedium na Polski Ład

Zalety spółki komandytowo-akcyjnej

Niewątpliwą zaletą spółki komandytowo-akcyjnej jest relatywnie niskie obciążenie podatkowe spółki i wspólnika (komplementariusza).

A to dzięki mechanizmowi, który pozwala pomniejszyć podatek od zysków osiąganych przez wspólnika o wysokość podatku CIT zapłaconego przez spółkę.

Dzięki temu podatek płacony przez wspólnika SKA jest niższy od podatku płaconego przez wspólnika spółki z o. o.

Dodatkową zaletą spółki komandytowo-akcyjnej jest brak jakichkolwiek obciążeń wspólników składkami na ZUS. Wspólnik SKA nie musi spłacić ZUS-u.

Ponadto wspólnik SKA nie musi płacić jakiejkolwiek składki zdrowotnej.

Sam przyznasz, że SKA to ciekawa alternatywa dla JDG, gdzie nie da się uciec ani przed ZUS-em, ani przed składką zdrowotną, a efektywna stopa opodatkowania jest nieraz nawet wyższa (chyba że jest się ryczałtowcem).

Wady spółki komandytowo-akcyjnej – o tym do tej pory nikt Tobie nie powiedział

Ze spółką komandytowo-akcyjną wiąże się kilka niedogodności, o których powinieneś wiedzieć, a o których być może aż do tej pory nikt Tobie nie powiedział.

Otóż wspólnik w SKA – komplementariusz – odpowiada za zobowiązania spółki całym swoim majątkiem osobistym. Jeżeli spółka wpadnie w tarapaty, to jej wierzyciele mogą od razu pozwać wspólnika i później prowadzić egzekucję z jego majątku. Jeżeli więc prowadzisz jakieś ryzykowne przedsięwzięcie, np. jesteś z branży budowlanej, to raczej był nie zaproponował Tobie spółki komandytowo-akcyjnej.

SKA jest raczej dla tych, którzy do tej pory prowadzili jednoosobową działalność gospodarczą i w związku z tym nie przerażała ich wizja osobistej odpowiedzialności.

Ponadto przy zakładaniu spółki komandytowo-akcyjnej musisz wnieść wkład w wysokości co najmniej 50 tys. zł. Przedmiotem wkładu najczęściej będą pieniądze, jednak mogą być to również inne składniki majątku, np. wyposażenie gabinetu dentystycznego, nieruchomość, program komputerowy, pojazdy, a nawet całe dotychczasowe przedsiębiorstwo.

Niekiedy wysokość kapitału zakładowego stanowi zaporę nie do przejścia dla mniejszych biznesów. Dlatego też przed laty obniżono minimalny kapitał zakładowy dla spółek z ograniczoną odpowiedzialnością z 50 tys. zł do 5 tys. zł. Dla SKA kapitał pozostał na niezmienionym poziomie.

Inne obowiązki spółek komandytowo-akcyjnych

W ubiegłym roku upłynął termin dematerializacji akcji wszystkich spółek akcyjnych oraz spółek komandytowo-akcyjnych.

Oznacza to, że od tej pory akcje nie mogą mieć formy papierowego dokumentu. Muszą być zarejestrowane w elektronicznym rejestrze akcjonariuszy prowadzonym przez:

 • dom maklerski
 • lub bank powierniczy.

Pociąga to za sobą konieczność zawarcia umowy z domem maklerskim lub bankiem, który będzie prowadził dla nas taki rejestr.

Miesięczny koszt wykonania takiej umowy będzie wynosić od ok. 100 zł w górę.

Uciążliwy może być również obowiązek protokołowania wszystkich uchwał walnego zgromadzenia akcjonariuszy przez notariusza.

Uwaga na klauzulę przeciwko unikaniu opodatkowania

W niektórych sytuacjach przekształcenie biznesu w spółkę komandytowo-akcyjną może zostać zakwestionowane przez organy podatkowe.

Fiskus może bowiem uznać, że głównym lub jednym z głównych celów przekształcenia było osiągnięcie korzyści podatkowej.

Dlatego, o ile to możliwe, warto przed przekształceniem zgromadzić sobie dokumentację, którą będziemy mogli okazać organom skarbowym za kilka lat w razie kontroli.

Dokumentacja ta powinna zawierać wytłumaczenie, dlaczego z biznesowego punktu widzenia spółka komandytowo-akcyjna była najodpowiedniejszą dla nas formą prowadzenia działalności.

Czy rzeczywiście spółka komandytowo-akcyjna jest najodpowiedniejszą dla Ciebie formą prowadzenia biznesu?

Nie twierdzę, że nie. Być może akurat dla Ciebie tak.

Perspektywa braku płacenia składki zdrowotnej i ZUS-u jest rzeczywiście pociągająca. I wielu sytuacjach ta forma prowadzenia działalności będzie jak najbardziej uzasadniona.

Dla innych z kolei bardziej odpowiednią formą prowadzenia biznesu będzie spółka z o. o. (mając przede wszystkim na uwadze brak osobistej odpowiedzialności wspólnika – w SKA za długi spółki komplementariusz odpowiada swoim osobistym majątkiem).

Da się tak poukładać sp. z o. o., żeby albo płacić składkę zdrowotną w minimalnym zakresie, albo nie płacić jej w ogóle. Przeczytaj też artykuł Inspiracje na Polski Ład>>>

Natomiast u wielu moich klientów najbardziej opłaca się pozostanie na JDG i po prostu przejście na ryczałt. O zaletach ryczałtu pisałem kilka dni temu tutaj>>>

Marcin Bartyński
radca prawny

Photo by Dane Deaner on Unsplash

***

Przekształcenie spółki cywilnej w spółkę z o. o.

W tym artykule poruszam zagadnienie: przekształcenie spółki cywilnej w spółkę z o. o.

Opowiadam w nim o:

 • korzyściach związanych z przekształceniem
 • wpływie przekształcenia na prawa i obowiązki wspólników spółki cywilnej [Czytaj dalej…]

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Bartyński w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 3 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Tymon 2 lutego, 2022 o 15:52

  Bardzo ciekawy artykuł, dużo wartościowych treści można znaleźć na Twoim blogu

  Odpowiedz

  Paulina 15 lutego, 2022 o 14:23

  Ciekawy artykuł, wiele mi wyjaśnił, z chęcią zajrzę również na inne wpisy.

  Odpowiedz

  Ada 23 stycznia, 2023 o 21:46

  Znalazłam tutaj wiele bardzo interesujących informacji.

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Bartyński w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: