Skontaktuj się

Ryczałt dla lekarzy w 2022 r. receptą na Polski Ład

Marcin Bartyński09 stycznia 2022Komentarze (1)

Jak się wydaje, twórcom Polskiego Ładu bardzo zależy na tym, żeby jak najwięcej przedsiębiorców rozliczało się w formie ryczałtu. Bardzo często ta forma opodatkowania jest znacznie korzystniejsza od skali podatkowej lub nawet podatku liniowego.

Ryczałt dla lekarzy w 2022 r. – korzyści

Za ryczałtem dla lekarzy w 2022 r. przemawia przede wszystkim niska stawka – 14% od przychodów. Jest to troszkę mniej, niż na 19% stawce podatku liniowego, czy 17 lub 32% stawce według skali podatkowej.

Inną korzyścią płynącą z podatku ryczałtowego jest co do zasady niższa składka zdrowotna. W przypadku skali podatkowej wynosi ona 9% od dochodu, w przypadku podatku liniowego – 4,9%.

Natomiast dla ryczałtowca składka zdrowotna będzie liczona nie od osiąganego przezeń przychodu, ale od przeciętnego przychodu w gospodarce narodowej.

Spójrzmy na przykładzie, jaką stawkę składki zdrowotnej zapłaci lekarz, którego roczny przychód wyniesie 300 tys. zł netto, a koszty uzyskania przychodów (ZUS) to 14 535 zł:

 • lekarz rozliczający się na zasadach ogólnych zapłaci składkę zdrowotną w wysokości ok. 25 tys. zł,
 • lekarz rozliczający się na liniówce – składka zdrowotna wyniesie ok. 14 tys. zł,
 • natomiast ryczałtowiec zapłaci składkę w kwocie ok. 6 tys. zł.

Dlaczego twórcy Polskiego Ładu tak bardzo promują ryczałt?

Być może dlatego, że połowa wpływów z podatku dochodowego (skala i liniowy) trafia bezpośrednio do budżetu samorządu. Natomiast wpływy z ryczałtu w całości zasilają budżet Skarbu Państwa.

Czy ryczałt jest dla wszystkich lekarzy właściwą formą?

Oczywiście, nie.

Im więcej kosztów prowadzenia działalności, tym bardziej opłacalna może być skala podatkowa lub podatek liniowy. Na przykład gabinety stomatologiczne mogą mieć na tyle wysokie koszty, że korzystniejsze będzie rozliczenie na podatku liniowym.

To wszystko jest do policzenia.

Z kolei dla innych lekarzy receptą na Polski Ład może być przejście na spółkę – pisałem o tym całkiem niedawno tutaj>>>.

Jak lekarz w 2022 r. może przejść na ryczałt?

Bardzo prosto – składając pisemne oświadczenie naczelnikowi urzędu skarbowego.

Masz na to czas do 20 lutego 2022 r. Natomiast jeżeli chcesz przejść z karty podatkowej na ryczałt, masz czas na złożenie oświadczenia do 20 stycznia 2022 r.

Jaka forma rozliczenia jest dla Ciebie najodpowiedniejsza?

Przeprowadzałem już dla lekarzy analizy – na podstawie osiąganych przez nich dochodów – jaka forma opodatkowania jest dla nich najkorzystniejsza. Jeżeli jesteś zainteresowany, to zapraszam do kontaktu.

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Bartyński w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 1 komentarz… przeczytaj go poniżej albo dodaj swój }

  Kamil 6 marca, 2022 o 15:24

  Bardzo fajnie, że pokazuje Pan alternatywy 😉 pozdrawiam i czekam na kolejne wpisy!

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Bartyński w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: