Normalne jest, że przedsiębiorcy nabywają na potrzeby swojej działalności usługi lub towary. Niektórzy otrzymują po kilka-kilkanaście faktur kosztowych tygodniowo, a nawet i więcej.
W takich przypadkach jest szalenie istotne, aby precyzyjnie zaplanować dzień przekształcenia (moment wpisu spółki do KRS). Jest to ważne ze względu na treść oznaczeń nabywcy towaru/usługi znajdujących się na fakturach kosztowych. W momencie wpisu spółki do KRS zmieniają się co najmniej następujące dane: 1) firma przedsiębiorcy (zamiast „Jan Kowalski Usługi budowlane” będzie „XYZ sp. z o. o.”, 2) NIP przedsiębiorcy, 3) a czasem nawet adres przedsiębiorcy.
I pojawia się problem, które dane powinny znaleźć się na fakturze – dane działalności gospodarczej sprzed przekształcenia, czy dane spółki po przekształceniu?
Możliwe są tutaj między innymi następujące konfiguracje:
- usługa była świadczona na rzecz podmiotu przed przekształceniem (względnie towar nabyty przed przekształceniem), faktura była wystawiona przed przekształceniem, podmiot fakturę otrzymał przed przekształceniem,
- usługa była świadczona przed przekształceniem, faktura była wystawiona przed przekształceniem, podmiot fakturę otrzymał po przekształceniu,
- usługa była świadczona przed przekształceniem, faktura została wystawiona po przekształceniu,
- początek wykonywania usługi nastąpił przed przekształceniem, ostatecznie usługa została wykonana po przekształceniu, faktura wystawiona i otrzymana po przekształceniu.
Można zadać w tym momencie pytanie: czy faktura z danymi działalności gospodarczej sprzed przekształcenia uprawnia do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z takich faktur?
W niektórych przypadkach – tak. W pozostałych przypadkach będzie konieczność sporządzenia not korygujących.
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }