Skontaktuj się

Czy akt założycielski może różnić się od projektu aktu założycielskiego?

Marcin Bartyński15 lutego 20182 komentarze

Przygotowałeś projekt aktu założycielskiego, załączyłeś go do planu przekształcenia. Biegły sporządził opinię i teraz nadszedł czas na złożenie oświadczenia o przekształceniu i sporządzenie aktu założycielskiego w formie aktu notarialnego.

Chcesz jednak do ostatecznej wersji aktu dodać PKD lub zmienić zasady reprezentacji spółki.

Niekiedy spotykam się wśród niektórych prawników z silnym oporem przed wprowadzaniem do aktu założycielskiego jakichkolwiek zmian w stosunku do jego projektu załączonego do planu przekształcenia.

Czy słusznie?

Wyobraźmy sobie taką sytuację. W projekcie aktu założycielskiego zapisałeś, że nazwa spółki brzmi XYZA sp. z o. o. W chwili sporządzania projektu sprawdzałeś – nazwa nie była zajęta. Jednak po sporządzeniu planu przekształcenia okazało się, że została zarejestrowana inna spółka pod tą nazwą. Jeżeli w ostatecznej wersji aktu notarialnego nie dokonasz zmian w stosunku do projektu, sąd może odmówić rejestracji spółki.

Inna sytuacja. W planie przekształcenia przyjąłeś, że suma bilansowa wynosi 50 tys. zł, co dało podstawę do określenia w akcie założycielskim kapitału zakładowego w wysokości 50 tys. zł. Jednakże biegły rewident w swojej opinii wskazał, że suma bilansowa powinna wynieść 35 tys. zł, a co za tym idzie – kapitał zakładowy w projekcie został określony błędnie. Jeżeli nie dostosujesz ostatecznej wersji aktu założycielskiego do opinii biegłego, sąd odmówi rejestracji spółki.

Moim zdaniem czasami zmiany są koniecznością.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: 602-490-321e-mail: marcin.bartynski@gmail.com

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Bartyński w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Bartek 27 sierpnia, 2020 o 10:04

  Dzień dobry,
  a w jaki sposób należy opisać przedsiębiorstwo przekształcane w akcie założycielskim. Jak aport, czy wystarczy wskazać, że „udziały zostały pokryte majątkiem przedsiębiorcy o wartości księgowej …”

  Odpowiedz

  Jolanta 2 grudnia, 2021 o 11:18

  ja nie wiem , ale może p. mecenas pomoże?

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Bartyński w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: