Marcin Bartyński

radca prawny

Doradzam przedsiębiorcom w procesie ich przekształceń. Pomagam na każdym etapie procedury. Przygotowuję projekty dokumentów, w tym przede wszystkim aktu założycielskiego, wypełniam wszystkie formularze. W ramach procedury przekształcenia reprezentuję przedsiębiorców przed sądami rejestrowymi, organami administracji publicznej...
[Więcej >>>]

Skontaktuj się Sklep

2 przyczyny, dla których warto przekształcić podmiot leczniczy w spółkę z o. o.

Marcin Bartyński30 stycznia 2018Komentarze (0)

Wszystkie przyczyny są związane z kontraktami z NFZ.

Zakaz dziedziczenia kontraktu NFZ

Przygotowując się do napisania dzisiejszego artykułu, dotarłem do materiału prasowego donoszącego, że w czerwcu 2014 r. powiat tarnogórski został bez opieki nocnej i świątecznej, bo kontraktu z NFZ nie można dziedziczyć.

Poradnia Bi-Med cieszyła się dotąd renomą: do lekarzy rodzinnych zapisało się tu 11 tys. pacjentów z Tarnowskich Gór i okolic. Przychodnia miała także kontrakty na porady specjalistyczne oraz nocną i świąteczną pomoc medyczną dla całego powiatu, liczącego prawie 140 tys. mieszkańców.

Bi-Med działał jako jednoosobowa działalność gospodarcza Grażyny Bichalskiej. Właścicielka zmarła 13 czerwca. – Jeszcze tego samego dnia zawiadomiłem o śmierci żony Narodowy Fundusz Zdrowia w Katowicach, zaznaczając, że jestem jej spadkobiercą – mówi dr Wojciech Bichalski (całość artykułu Judyty Watoły dostępna na wyborcza.pl).

Jak wynika z tego materiału, NFZ wskazał spadkobiercy po zmarłym właścicielu przychodni, że kontrakt wygasł. Takie twierdzenie ma oparcie w treści par. 38 rozporządzenia Ministra Zdrowia ws. OWU o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej:

Umowa wygasa w przypadku ustania bytu prawnego świadczeniodawcy.

Śmierć właściciela przychodni była ustaniem bytu prawnego świadczeniodawcy i spowodowała wygaśnięcie kontraktu z NFZ. Spadkobierca pomimo że mógł teoretycznie dziedziczyć przychodnię, nie dziedziczył umowy.

Sposobem na zabezpieczenia kontraktu z NFZ byłoby przekształcenie podmiotu leczniczego w spółkę z o. o. (UWAGA, za życia właściciela przychodni). W chwili przekształcenia spółka z o. o. wstąpi – co do zasady – we wszystkie prawa i obowiązki, które przysługują właścicielowi przychodni. W tym także w prawa i obowiązki przysługujące lekarzowi jako świadczeniodawcy. Zatem to spółka z o. o., w miejsce lekarza, stanie się stroną kontraktu z NFZ, lekarz natomiast stanie się jedynym wspólnikiem w spółce.

W momencie śmierci lekarza nie ma mowy o ustaniu bytu prawnego świadczeniodawcy. Spółka trwa nadal, kontrakt nie wygasa, natomiast udziały w spółce podlegają dziedziczeniu.

Sprzedaż przychodni z kontraktem z NFZ

Obsługiwałem transakcję sprzedaży przychodni prowadzonej przez lekarza wykonującego jednoosobową działalność gospodarczą (CEIDG). W całej transakcji chodziło o to, żeby na nabywcę wraz z całym majątkiem przychodni przeszedł także kontrakt z NFZ.

Oparcie transakcji o umowę sprzedaży przedsiębiorstwa byłoby możliwe tylko wtedy, gdyby dyrektor oddziału NFZ wyraził zgodę na cesję kontraktu na nabywcę. W tej sprawie jednak dyrektor zapowiedział, że takiej zgody nie wyrazi.

W związku z tym stało się konieczne oparcie transakcji o przekształcenie przychodni w spółkę z o. o., a potem sprzedaż udziałów w tej spółce. Szerzej na ten temat rozpisałem się w poradniku: Jak sprzedać/kupić przychodnię?.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: 602-490-321e-mail: marcin.bartynski@gmail.com

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Bartyński w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

    Dodaj komentarz

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Bartyński w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: