Skontaktuj się

Czy spółka po przekształceniu zachowa NIP i REGON?

Marcin Bartyński12 grudnia 20173 komentarze

Dzisiaj klient zapytał mnie, czy po przekształceniu spółki jawnej w spółkę komandytową nowa spółka będzie miała ten sam NIP i ten sam numer REGON, co przed przekształceniem.

Żeby odpowiedzieć na to pytanie, sięgnąłem po ustawę o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników. Zgodnie z przepisami tej ustawy NIP przechodzi na nową spółkę w wypadku:

  • przekształcenia spółki cywilnej w inną spółkę (np. sp.  z o. o., komandytową, jawną),
  • przekształcenia spółki handlowej w inną spółkę handlową (np. sp. z o. o. w komandytową, jawnej w z o. o. itd.).

Natomiast w przypadku przekształcenia jdg w spółkę z o. o. NIP nie przechodzi na spółkę. Po rejestracji spółka otrzyma nowy NIP. Należy się przygotować, że NIP nie będzie nadany w dniu przekształcenia.

Żeby odpowiedzieć na pytanie o REGON, musiałem sięgnąć po stosowne rozporządzenie Rady Ministrów. Tutaj znalazłem podobną regulację, co przy NIPie. Otóż zgodnie z przepisami rozporządzenia nie nadaje się nowego numeru REGON między innymi w przypadku:

  • przekształcenia spółki cywilnej w spółkę handlową,
  • przekształcenia spółki handlowej w inną spółkę handlową.

I znowu – nie dotyczy do przekształcenia działalności gospodarczej w spółkę z o. o. W takim przypadku spółka po przekształceniu otrzyma nowy REGON – prawie zawsze w dniu przekształcenia.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 602 490 321e-mail: marcin.bartynski@gmail.com

{ 3 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Farma 30 grudnia, 2017 o 18:14

Jest możliwość przekształcenie apteki sp.j w sp zoo ?

Odpowiedz

Marcin Bartyński 23 maja, 2018 o 23:10

Jest możliwość, jednakże będzie się to wiązać z utratą zezwolenia na prowadzenie apteki.

Odpowiedz

Jacek 22 października, 2019 o 16:23

Jak wobec powyższego działać w okresie pomiędzy zatwierdzeniem przez właściwy sąd przekształcenia jdg w sp. z o.o. a otrzymaniem nowego NIPu dla spółki. Piszę dla przykładu o działaniu stacji paliw. Przecież po dokonaniu przekształcenia a przed otrzymaniem nowego NIPu mamy kilkudniową lukę, w czasie której nie można nic sprzedawać…. bo niby jak ewidencjonować sprzedaż gdy nie mamy NIPu spółki, który jest niezbędny do fiskalizacji nowych kas… Może jakaś sugestia?

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Bartyński Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Bartyński z siedzibą w Oleśnicy.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem marcin.bartynski@gmail.com.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: