Skontaktuj się

Czy spółka po przekształceniu zachowa NIP i REGON?

Marcin Bartyński            12 grudnia 2017            2 komentarze

Dzisiaj klient zapytał mnie, czy po przekształceniu spółki jawnej w spółkę komandytową nowa spółka będzie miała ten sam NIP i ten sam numer REGON, co przed przekształceniem.

Żeby odpowiedzieć na to pytanie, sięgnąłem po ustawę o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników. Zgodnie z przepisami tej ustawy NIP przechodzi na nową spółkę w wypadku:

  • przekształcenia spółki cywilnej w inną spółkę (np. sp.  z o. o., komandytową, jawną),
  • przekształcenia spółki handlowej w inną spółkę handlową (np. sp. z o. o. w komandytową, jawnej w z o. o. itd.).

Natomiast w przypadku przekształcenia jdg w spółkę z o. o. NIP nie przechodzi na spółkę. Po rejestracji spółka otrzyma nowy NIP. Należy się przygotować, że NIP nie będzie nadany w dniu przekształcenia.

Żeby odpowiedzieć na pytanie o REGON, musiałem sięgnąć po stosowne rozporządzenie Rady Ministrów. Tutaj znalazłem podobną regulację, co przy NIPie. Otóż zgodnie z przepisami rozporządzenia nie nadaje się nowego numeru REGON między innymi w przypadku:

  • przekształcenia spółki cywilnej w spółkę handlową,
  • przekształcenia spółki handlowej w inną spółkę handlową.

I znowu – nie dotyczy do przekształcenia działalności gospodarczej w spółkę z o. o. W takim przypadku spółka po przekształceniu otrzyma nowy REGON – prawie zawsze w dniu przekształcenia.

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Farma Grudzień 30, 2017 o 18:14

Jest możliwość przekształcenie apteki sp.j w sp zoo ?

Odpowiedz

Marcin Bartyński Maj 23, 2018 o 23:10

Jest możliwość, jednakże będzie się to wiązać z utratą zezwolenia na prowadzenie apteki.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Bartyński Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Bartyński z siedzibą w Oleśnicy.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem marcin.bartynski@gmail.com.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: