Skontaktuj się

Jak kupić podmiot leczniczy w 2022 r. i oszczędzić na Polskim Ładzie?

Marcin Bartyński08 stycznia 2022Komentarze (0)

Jeżeli masz zamiar kupić podmiot leczniczy w 2022 r., to odpowiednio planując transakcję, możesz sporo oszczędzić na Polskim Ładzie. Uwaga – zaprezentowany niżej sposób dotyczy tylko większych transakcji. 

Jak kupić podmiot leczniczy?

Planując zakup podmiotu leczniczego, musisz odpowiedzieć sobie na podstawowe pytania:

 • czy transakcja będzie obejmować także kontrakt z NFZ?
 • czy po zakupie będziesz musiał od nowa zbierać deklaracje pacjenta?
 • w jakiej formie jest prowadzony podmiot leczniczy – sp. z o. o.? JDG?
 • czy transakcja będzie obejmować także własność nieruchomości?
 • co z ewentualnymi kredytami, leasingami?

Od odpowiedzi na te pytania będzie zależeć sposób przeprowadzenia transakcji.

Jednakże jeszcze przed zakupem warto poszukać sposobu, jak oszczędzać na składce zdrowotnej w podmiocie leczniczym, który zamierzamy kupić. Okazuje się, że odpowiednio planując zakup, możesz w sposób znaczący zredukować wysokość składki odprowadzonej do NFZ.

Zatem do powyższej listy dopisz następne pytanie:

 • jak po zakupie podmiotu leczniczego zamierzam optymalizować składkę zdrowotną?

Jak kupić podmiot leczniczy w 2022 r. i oszczędzić na Polskim Ładzie?

Kluczem jest tutaj sposób, w jaki wydasz pieniądze przeznaczone na zakup podmiotu leczniczego. Załóżmy, że planujesz zapłacić cenę 900 tys. zł (to, co chcę Tobie poniżej zaprezentować, przynosi spore oszczędności przy dużych transakcjach).

Możesz po prostu zapłacić zbywcy cenę, wrzucić ją w koszty i w kolejnych latach płacić składkę zdrowotną od wypracowanego przez podmiot leczniczy zysku. Żadna oszczędność na składce.

Możesz też pożyczyć te pieniądze swojej spółce z o. o., która dokona zakupu podmiotu leczniczego. A później co roku wypłacać sobie ze spółki odsetki od pożyczonej sumy. Ile na tym możesz zarobić? Na chwilę obecną – po ostatniej podwyżce stóp procentowych przez RPP – odsetki maksymalne wynoszą 11,5% w skali roku. Zatem co roku możesz sobie wypłacić ze spółki odsetki w kwocie ok. 100 tys. zł. Z podatkiem Belki, ale za to bez składki zdrowotnej. Na składce oszczędzasz więc ok. 5 000 zł rocznie.

Pamiętaj jednak, że stopy procentowe, a co za tym idzie – odsetki maksymalne, zmieniają się. Mogą być wyższe, a mogą spaść poniżej 10%. Zatem kwota, którą otrzymasz tytułem odsetek od udzielonej pożyczki, może się wahać.

A czy można spółce przekazać kapitał na zakup w taki sposób, żeby później wypłacać sobie co roku dużo wyższe pieniądze? Na przykład 400 tys. zł. A może nawet więcej? Bez składki zdrowotnej. Bez względu na wysokość odsetek maksymalnych.

Okazuje się, że można. Potwierdzają to indywidualne interpretacje podatkowe. Od kwoty 400 tys. zł rocznie zapłacisz tylko podatek Belki. Zero składki zdrowotnej. Zatem na składce oszczędzasz 20 000 zł rocznie.

Jak to zrobić? A, to tajemnica radców prawnych…

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Bartyński w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Bartyński w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: