Skontaktuj się

Jak lekarz powinien przygotować się na Polski Ład?

Marcin Bartyński29 grudnia 2021Komentarze (0)

Do wejścia w życie Polskiego Ładu zostało kilka dni. Czy to za późno, żeby przygotować się na zmiany w podatkach i składkach? A może nie trzeba w ogóle się przygotowywać?

W ostatnim czasie piszą lub dzwonią do mnie lekarze z pytaniem, co zrobić, żeby zapłacić jak najmniejszą składkę zdrowotną. Ja w odpowiedzi proszę swojego rozmówcę o przesłanie książki przychodów i rozchodów za bieżący rok, pytam o kilka rzeczy. I na tej podstawie rekomenduję najkorzystniejsze moim zdaniem rozwiązanie.

Ryczałt jako odpowiedź na Polski Ład

Dla bardzo wielu przedstawicieli zawodów medycznych odpowiedzią na Polski Ład będzie po prostu przejście na ryczałt. 14-procentowa stawka od przychodu jest bardzo atrakcyjna dla tych z Was, którzy praktycznie nie mają kosztów działalności, np. lekarze na kontrakcie w szpitalu.

Niekiedy ryczałt jest korzystny nawet dla tych z Was, którzy prowadzą gabinety generujące niewielkie koszty. Na przykład gabinet ginekologiczny.

Natomiast przy niewielkiej skali działalności, ale przy wysokich kosztach, korzystniejszym rozwiązaniem może być podatek liniowy.

A są lekarze wychowujący czwórkę dzieci. Osobiście znam przesympatyczną panią doktor z szóstką dzieci, w tym z bliźniakami. Powinni oni rozważyć rozliczenie na zasadach ogólnych ze względu na dosyć wysoką kwotę wolną od podatku.

Spółka jako odpowiedź na Polski Ład

Z przeprowadzonych przeze mnie symulacji wynika, że w niektórych przypadkach wykorzystanie spółki z o. o. do działalności leczniczej znacznie obniża obciążenia podatkowe i składkowe.

Jednakże nie wszystkich!

Zdarzali mi się klienci chcący koniecznie zarejestrować spółkę, którym stanowczo to odradzałem po przeanalizowaniu ich sytuacji. Okazywało się bowiem, że albo po przekształceniu w spółkę wręcz stracą, albo korzyści z tego będą niewielkie i zostaną pochłonięte przez koszty rejestracji spółki i podmiotu leczniczego.

Ponadto w kalkulacjach uwzględnij, że 2023 r. wchodzą w życie przepisy o ukrytej dywidendzie, a na chwilę obecną nikt nie wie, jaki ostatecznie będą miały kształt. Ministerstwo finansów zapowiedziało nowelizację tych przepisów, więc zapewne przekonamy się o ich ostatecznej treści gdzieś w okolicach listopada 2022 r.

Kiedy spółka ma sens?

Przede wszystkim wtedy, gdy masz duże przychody i koszty. Wówczas połączenie spółki z JDG na ryczałcie może przynieść spore oszczędności.

Niekiedy spółka ma sens także w przypadku niewielkich oszczędności. Chodzi mi tu między innymi o następujące sytuacje:

 • spółka sposobem na obejście zakazu podwójnego kontraktowania. Pisałem już o tym kilkukrotnie – nie możesz prowadzić własnej przychodni i jednocześnie pracować na kontrakcie w szpitalu. Przepisy nie pozwalają na zawarcie kontraktu z NFZ osobie, która już udziela świadczeń w podmiocie leczniczym, który wcześniej zawarł umowę z Funduszem. Spółka jest dobrym sposobem na obejście tego zakazu. Pisałem o tym w artykule Jak legalnie obejść zakaz podwójnego kontaktowania?
 • przygotowanie podmiotu leczniczego do dziedziczenia. Mam klienta, który od przeszło dwudziestu lat prowadzi przychodnię POZ. Powiedział mi: „Panie mecenasie, jestem po dwóch wylewach. Nie chcę, żeby wraz ze mną przepadł dorobek mojego życia. Proszę mi natychmiast przekształcić przychodnię w spółkę z o. o.”,
 • przygotowanie podmiotu leczniczego do sprzedaży. W wielu przypadkach sprzedaż podmiotu leczniczego bez wcześniejszego przekształcenia w sp. z o. o. jest niemożliwa.

Jaka spółka?

To zależy od konkretnych okoliczności. Czasem najlepszym rozwiązaniem będzie spółka z o. o.

W innych przypadkach mógłbym zarekomendować spółkę komandytową. W zależności od dochodu możesz zapłacić niższy podatek od dywidendy, jednak zostanie do zapłaty stosunkowo niewielka składka zdrowotna.

Natomiast w przypadku spółki komandytowo-akcyjnej obowiązek zapłaty składki zdrowotnej i składki na ubezpieczenie społeczne nie istnieje.

Którą z tych opcji wybrać?

Jeżeli masz wątpliwości, w którą stronę pójść, skontaktuj się ze mną, a pomogę Tobie wybrać właściwy kierunek.

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Bartyński w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Bartyński w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: