Skontaktuj się

Jak długo trwa przekształcenie praktyki lekarskiej w podmiot leczniczy?

Marcin Bartyński06 stycznia 2021Komentarze (0)

Ostatnio opowiadałem na blogu o tym, jak krok po kroku przekształcić indywidualną praktykę lekarską w podmiot leczniczy. Rozpocząłem nawet nagrywanie na ten temat podcastu. Jest to chyba pierwszy w Polsce prawniczy podcast o tej tematyce. Oto pierwszy odcinek:

Jak długo trwa rejestracja podmiotu leczniczego – przepisy

Zgodnie z ustawą urząd wojewódzki ma obowiązek zarejestrować podmiot leczniczy w terminie 30 dni od prawidłowego złożenia wniosku.

Jeżeli urząd nie zarejestruje podmiotu w terminie 40 dni, to możesz rozpocząć działalność leczniczą po uprzednim zawiadomieniu o tym na piśmie wojewody.

Jak długo trwa rejestracja podmiotu leczniczego – praktyka

Z moich doświadczeń wynika, że czas oczekiwania na wpis do rejestru podmiotów leczniczych zależy od województwa. W niektórych regionach odbywa się to błyskawicznie. Przykładowo ostatnio w województwie zachodniopomorskim urząd wojewódzki zarejestrował gabinet stomatologiczny mojego klienta już w dniu złożenia wniosku! Podobnie czeka się w województwie podlaskim.

Są też regiony w których czas oczekiwania na wpis wynosi znacznie dłużej – 2-3 tygodnie. Na przykład – województwo wielkopolskie lub województwo mazowieckie.

Błędy we wniosku mogą ten czas oczekiwania znacznie wydłużyć. W razie dostrzeżenia ewentualnych błędów organ wzywa do ich usunięcia. I terminy biegną na nowo od złożenia poprawnego wniosku.

Jak długo trwa rejestracja spółki z o. o.?

Jeżeli zdecydujesz się na prowadzenie podmiotu leczniczego w formie spółki z o. o., to do czasu oczekiwania na wpis do rejestru podmiotów leczniczych musisz doliczyć także czas oczekiwania na rejestrację spółki w KRS.

Jak długo trwa rejestracja spółki w KRS?

To zależy, w jakim trybie będzie tworzyć spółkę:

 • jeżeli umowę spółki będziesz podpisywać w formie elektronicznej, za pośrednictwem Internetu – to rejestracja spółki zajmie Ci ok. 1-2, a nawet 3 tygodnie,
 • natomiast jeżeli umowę spółki będziesz podpisywać u notariusza, to rejestracja podmiotu może potrwać ok. 1 – 1,5 miesiąca.

Jak mogę Tobie pomóc w rejestracji podmiotu leczniczego?

Po pierwsze, pomogę ustalić Tobie formę, w jakiej będzie działać podmiot leczniczy. Przykładowo możesz prowadzić działalność w ramach spółki z o. o., spółki partnerskiej, jednoosobowej działalności gospodarczej.

Następnie przygotuję dla Ciebie umowę spółki i pomogę Ci w rejestracji w KRS.

A na koniec złożę wniosek o wpisanie podmiotu do rejestru podmiotów prowadzących działalność leczniczą.

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Bartyński w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Bartyński w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: