Skontaktuj się

Dokumenty potrzebne do przekształcenia działalności gospodarczej w spółkę z o. o.

Marcin Bartyński11 lutego 20156 komentarzy

Jakiś czas temu pisałem o tym, jakie dokumenty musisz złożyć w sądzie, żeby przekształcić działalność gospodarczą w spółkę z o. o. Od tamtego wpisu minęły prawie dwa lata, a w tym czasie przepisy trochę się pozmieniały, więc aktualizuję listę.

A więc jesteś na tym etapie przekształcenia, na którym biegły nie ma zastrzeżeń do planu przekształcenia, udało Ci się złożyć oświadczenie o przekształceniu, dysponujesz aktem założycielskim. I co dalej?

Rejestracja spółki z o. o.! Oto lista dokumentów, która jest do tego niezbędna. Przygotuj sobie miejsce na biurku, sprawdź, czy w drukarce nie brakuje toneru, bo będzie tego sporo.

Pierwszym dokumentem jest formularz KRS-W3 (wniosek o rejestrację spółki z o. o.). Pozostałe – to załączniki do tego wniosku. Wymieńmy urzędowe formularze: KRS-WH zatytułowany „sposób powstania podmiotu”, KRS-WE (wspólnik), KRS-WK (organy), KRS-WM (przedmiot działalności). Pamiętaj, że niedawno była nowelizacja rozporządzenia i teraz niektóre formularze nieco się zmieniły.

W tym miejscu polecam lekturę wpisu Jak wypełnić formularz KRS-WH?

Jedziemy dalej. Kolejne załączniki to oświadczenie o przekształceniu oraz akt założycielski spółki. Oba dokumenty wymagają formy aktu notarialnego. Nie obejdzie się także bez adresu jedynego wspólnika spółki oraz bez adresów członków zarządu.

Czy coś pominąłem? Rutyna podpowiada, że brakuje notarialnie poświadczonych podpisów członków zarządu. Ale okazuje się, że nie jest to brak, ponieważ w styczniu tego roku weszła w życie nowelizacja ustawy o KRS, która usunęła ten wymóg.

Warto też pamiętać o liście wspólników i o wszystkich elementach, które powinna zawierać.

Do niedawna w całej tej dokumentacji musiały znaleźć się zgłoszenia do urzędu skarbowego i urzędu statystycznego, ale od grudnia zeszłego roku takich wymogów już nie ma.

 Jeszcze coś?

Oświadczenie członków zarządu o pokryciu całego kapitału zakładowego. Jakkolwiek niektórzy mogą mieć wątpliwości, czy taki dokument jest potrzebny, to jeżeli chcesz chuchać na zimne, warto go załączyć, żeby uniknąć przykrych niespodzianek.

To chyba wszystko.

Jednak widać, że ostatnie nowelizacje przepisów odchudziły tę papierologię, bo kiedyś było tego więcej.

Zapomniałem jeszcze o dowodach uiszczenia opłat.

Jeżeli nie chcesz żadnych przykrych niespodzianek przy końcowym etapie przekształcenia działalności gospodarczej w spółkę z o. o., nie zapomnij podpisać tych wszystkich dokumentów!

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: 602-490-321 e-mail: marcin.bartynski@gmail.com

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Bartyński w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 6 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

    Tomek 9 sierpnia, 2017 o 17:48

    Na stronie https://www.biznes.gov.pl/publikacja/-/publikacja/2618-zlozenie-wniosku-o-wpis-przeksztalcenia-i-spolki-z-oo-do-krs jest napisane: „Wraz z wnioskiem o wpis przekształcenia przedsiębiorcy do rejestru należy złożyć wniosek o ogłoszenie przekształcenia w Monitorze Sądowym i Gospodarczym” – czy faktycznie jest to wymagane, czy sąd powinien takie ogłoszenie zamieścić automatycznie?

    Odpowiedz

    Marcin Bartyński 9 sierpnia, 2017 o 20:29

    Tak wynika wprost z KSH. Ale w praktyce sądy nie wymagają osobnego wniosku.

    Odpowiedz

    Tomek 9 sierpnia, 2017 o 19:33

    Pytanie w sprawie KRS-W3 – kto jest podmiotem składającym wniosek – spółka czy inny podmiot (np. działalność gospodarcza) – chodzi o właściwe zaznaczenie w formularzu? W tym samym formularzu w sekcji C są dane o NIP i REGON – czy wybieramy opcję że spółka nie wystąpiła o te numery czy wpisujemy tu stare numery NIP i REGON działalności gospodarczej?

    Odpowiedz

    Marcin Bartyński 9 sierpnia, 2017 o 20:30

    Paradoksalnie wnioskodawcą jest spółka. NIP i REGON zostaną nadane po rejestracji.

    Odpowiedz

    Mateusz 10 października, 2018 o 11:48

    Pytanie w sprawie KRS-W3 – jak prawidłowo wypełnić część C.9 dotyczącą informacji o kapitale spółki – czy należy wskazywać wartość udziałów objętych za aport? Czy tylko wskazać wysokość kapitału zakładowego spółki? Jeżeli kapitał zakładowy jest pokrywany całym majątkiem przedsiębiorcy (tj. przedsiębiorstwem oraz aktywami obrotowymi i trwałymi).

    Odpowiedz

    Marcin Bartyński 16 października, 2018 o 20:55

    Przy klasycznym przekształceniu jdg w sp. z o. o. udziały nie są obejmowane za aport. W formularzu KRS-W3 zazwyczaj przekreślam pola informujące o objęciu udziałów za aport i, jak dotąd, nie miałem z tym problemu.

    Odpowiedz

    Dodaj komentarz

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Bartyński w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: