Skontaktuj się

Ukryte koszty przekształcenia. Czy spółka przekształcona może używać kasy fiskalnej przedsiębiorcy przekształcanego?

Marcin Bartyński12 czerwca 20152 komentarze

W artykule pt. Koszty przekształcenia przedsiębiorcy w spółkę z o. o. pisałem o tym, jakie są koszty przekształcenia przedsiębiorcy w spółkę z o. o. Pisałem między innymi o wynagrodzeniu księgowego, biegłego rewidenta, opłatach notarialnych i sądowych. Artykuł jest sprzed dwóch lat i w tzw. międzyczasie niektóre opłaty trochę się zmieniły, ale ogólna suma wydatków pozostanie na mniej-więcej takim samym poziomie.

Jeżeli chcesz teraz zaplanować wszystkie wydatki związane z opisywaną na tym blogu zmianą formy prowadzenia biznesu, to wiedz, że są ukryte koszty przekształcenia, o których chyba nikt nie pisze.

Oczywistą rzeczą jest, że będziesz musiał zmienić pieczątki firmowe. W dniu przekształcenia ulegnie zmianie nazwa Twojej działalności. Spółka będzie miała nadany numer KRS, zmieni się NIP, REGON. Jakie dane powinna obejmować nowa pieczątka firmowa? Inspirację znajdziesz w artykule pt. Co powinno znaleźć się na papierze firmowym spółki z o. o.?

Niektóre spółki po upływie roku od dnia przekształcenia znowu będą wymienić pieczątki. Dlaczego? Odpowiedź znajdziesz w artykule Jak wybrać firmę spółki?

Oczywiście, te wszystkie miany dotkną także papieru firmowego, faktur, szyldów, wizytówek itd.

Jeżeli zatrudniasz pracowników, to pamiętaj o konsekwencjach związanych z przejściem zakładu pracy na nowego pracodawcę. Tutaj pojawiają się koszty związane z poinformowaniem pracowników o zmianach i z ryzykiem odejścia tych pracowników. Poruszałem ten temat na blogu.

Wyżej wymienione „ukryte koszty” przekształcenia stanowią niewielki ułamek kosztów ogólnych. Jednakże wśród tych wydatków, o których nikt nie pisze, może znaleźć się jeden poważniejszy – ten związany z koniecznością dostosowania kasy fiskalnej do nowej rzeczywistości. Szerzej napiszę o tym w kolejnym wpisie.

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Bartyński w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  WITOLD 12 czerwca, 2015 o 11:48

  Witam serdecznie.
  Prowadzę działalność jednoosobową mam KREDYT OBROTOWY W RACHUNKU BIEŻĄCYM, chcę przekształcić działalność w Sp. z o. o.. Proszę o informację co z w/w kredytem czy podczas przekształcenia można przenieść go na Sp. z o.o. wraz ze wszystkimi zobowiązaniami firmy oraz majątkiem.

  Z góry dziękuje POZDRAWIAM.

  Odpowiedz

  Marcin Bartyński 13 czerwca, 2015 o 14:45

  Co do zasady spółka, która powstanie w wyniku przekształcenia, wstąpi we wszystkie Pana (jako przedsiębiorcy) prawa i obowiązki. A zatem stroną umowy kredytowej stanie się spółka.
  Proszę jednak zwrócić uwagę na dwie rzeczy:
  1) przez okres trzech lat od dnia przekształcenia będzie Pan odpowiadał solidarnie ze spółką za zobowiązania, które Pan zaciągnął w ramach działalności gospodarczej,
  2) proszę sprawdzić, czy umowa kredytowa nie nakłada na Pana jakichś dodatkowych obowiązków związanych z przekształceniem.

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Bartyński w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: