Skontaktuj się

Przekształcenie przedsiębiorcy transportowego w spółkę z o. o.

Marcin Bartyński            21 października 2013            2 komentarze

Jakie są konsekwencje przekształcenia działalności gospodarczej w spółkę z o. o.?

Przede wszystkim na spółkę w dniu przekształcenia przechodzą wszystkie prawa i obowiązki przedsiębiorcy przekształcanego (np. spółka staje się stroną wszystkich umów zawartych przez przedsiębiorcę).

Zasadą jest też, że na spółkę przechodzą wszelkie zezwolenia, koncesje oraz ulgi, które zostały przyznane przedsiębiorcy przed jego przekształceniem. Jak wiadomo, od każdej zasady są wyjątki; tak też jest i w tym przypadku. Ustawa szczególna może bowiem stanowić, że na spółkę zezwolenie, koncesja lub ulga jednak nie przechodzi.

Tak jest w przypadku ustawy o transporcie drogowym. Otóż licencja na przewóz osób lub licencja w zakresie pośrednictwa na przewóz towarów nie przechodzi z mocy prawa na spółkę powstałą w wyniku przekształcenia działalności gospodarczej. Przejście licencji wymaga odrębnego zezwolenia.

Warto o tym pomyśleć przed przekształceniem, żeby nie zostać ze spółką z o. o., która świadczy usługi transportowe, a nie ma na to ważnego zezwolenia.

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Grot-Transport Maj 28, 2014 o 21:49

Bardzo dziękuję za cenne, przydatne informację, z których z całą pewnością skorzystam w niedługim czasie.

Odpowiedz

Marcin Bartyński Marzec 21, 2015 o 15:46

Szerokiej drogi!

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Bartyński Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Bartyński z siedzibą w Oleśnicy.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem marcin.bartynski@gmail.com.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: