Kapitał zakładowy spółki przekształconej

Marcin Bartyński            24 lipca 2013            Komentarze (1)

Niektórzy zastanawiają się, jaka powinna być wysokość kapitału zakładowego spółki z o. o. powstałej w wyniku przekształcenia przedsiębiorcy.

Możliwości jest tutaj kilka. Skoro kapitał zakładowy pokrywany jest całym Twoim przedsiębiorstwem, to wartość bilansowa tego przedsiębiorstwa może odpowiadać wysokości kapitału zakładowego. A skąd będzie wiedział, jaka jest wartość bilansowa Twojego przedsiębiorstwa? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w jednym z załączników do planu przekształcenia – w wycenie składników majątku. Jednakże ostrzegam – wartością tą na pewno nie będzie kwota oznaczona jako „suma bilansowa”!

Kapitał zakładowy może być także niższy od wartości bilansowej Twojego przedsiębiorstwa. W takim wypadku nadwyżka wniesionego majątku powinna zasilić kapitał zapasowy. Musisz jednak pamiętać o pewnym minimum, poniżej którego nie wolno Ci schodzić – kapitał zakładowy nie może być niższy od kwoty 5 tys. zł.

Trzecia możliwość jest taka, że kapitał zakładowy będzie wyższy, niż wartość przedsiębiorstwa. Jest to możliwe, jednakże wówczas konieczne stanie się pokrycie pozostałej części kapitału zakładowego innymi wkładami – gotówką lub aportem.

O tym, jak wysokość kapitału zakładowego wpływa na koszt przekształcenia, przeczytasz tutaj (chodzi o taksę notarialną i podatek).

{ 1 komentarz… przeczytaj go poniżej albo dodaj swój }

Tomek Sierpień 10, 2017 o 15:49

Poddawany jest tutaj przykład , gdzie kapitał zakładowy opiera się na wartości bilansowej , czyli że to wartość bilansowa przedsiębiorstwa stanowi ten kapitał zakładowy. Zakładając, że wartość bilansowa jest wyższa niż kapitał zakładowy (5000 zł), mamy środki na jego pokrycie w całości. Jak w takim przypadku określić we wniosku do KRS – czy kapitał obejmowany jest za aport? Co w takim przypadku z oświadczeniem wspólników o wniesieniu kapitału – w jakiej formie zostaje on wniesiony do spółki o ile oświadczenie musi zawierać opis tej formy?

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Bartyński Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Bartyński z siedzibą w Oleśnicy.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem marcin.bartynski@gmail.com.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: