Skontaktuj się

Jak długo trwa rejestracja spółki przez Internet?

Marcin Bartyński31 maja 2022Komentarze (0)

Z nazwy „Portal S24” wynika, że założeniem jego twórców była rejestracja spółki w 24 godziny. Czy rzeczywiście tyle trwa zakładanie spółki?

Jak długo trwa rejestracja spółki przez Internet?

Z moich doświadczeń wynika, że około kilku dni – od 2 do nawet 7 dni. Ale zdarzają się odstępstwa od tej reguły – zarówno w jedną, jak i w drugą stronę.

Na przykład w zeszłym miesiącu złożyłem w imieniu klienta wniosek o rejestrację spółki jawnej. Już następnego dnia – w piątek – referendarz sporządził projekt postanowienia. Nie podpisał go, bo czekał na wyniki weryfikacji wspólników w KRK. Jednakże okazało się, że od poniedziałku referendarz udał się na tygodniowy urlop! W efekcie rejestracja spółki, która z założenia miała trwać 24 godziny, przedłużyła się o ponad 2 tygodnie.

Natomiast wczoraj rano pojechałem do klientów – podpisali umowę spółki i pozostałe dokumenty. Przed godziną 10 złożyłem wniosek o rejestrację. A dokładnie o godz. 15.29 (minutę przed końcem pracy sądu) otrzymałem na maila informację o wpływie korespondencji z sądu. Spółka została zarejestrowana w dniu złożenia wniosku!

Jak długo trwa rejestracja przeciętnej spółki przez Internet? Najczęściej kilka dni.

Mankamenty rejestracji spółki przez Internet

Choć rejestracja spółki przez Internet jest prosta, to jednak portal S24 ma kilka dosyć istotnych mankamentów. Przede wszystkim nie generuje wszystkich wymaganych przez sąd załączników do wniosku. Niektóre załączniki musisz przygotować samodzielnie i wczytać je do systemu.

To prawda, że w systemie jest informacja, jakie dokładnie załączniki powinieneś samodzielnie przygotować. Jednakże uwaga – informacja tam zawarta jest częściowo nieaktualna, a w jednym przypadku wprowadza w błąd, który może skutkować zwrotem wniosku!

Ograniczenia w treści umowy spółki

Wzorzec umowy spółki w S24 narzuca pewne ograniczenia co do treści umowy spółki. Przykładowo w umowie spółki:

 • nie będziesz mógł uregulować kwestii dziedziczenia udziałów,
 • wkłady mogą być tylko pieniężne, nie można np. wnieść do spółki nieruchomości,
 • nie będziesz mógł wprowadzić postanowień przewidujących, że wspólnik, który ma zamiar zbyć udziały, musi w pierwszej kolejności zaoferować je pozostałym wspólnikom,
 • brak możliwości nałożenia na wspólników obowiązku dopłat.

No i jeżeli przekształcasz JDG w spółkę lub spółkę w spółkę, to nie zrobisz tego w S24.

Zalety rejestracji spółki przez Internet

Jednakże niewątpliwą zaletą rejestracji spółki przez Internet jest to, że przebiega ona znacznie szybciej, niż w tradycyjnym trybie. Ten tryb jest przede wszystkim dla tych klientów, którzy potrzebują w ciągu kilku dni dokonać jakiejś transakcji „na spółkę”.

*********

Jeżeli zastanawiasz się nad przekształceniem działalności gospodarczej w spółkę z o. o., to zajrzyj do nadal aktualnego wpisu: Jak długo trwa przekształcenie?

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Bartyński w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Bartyński w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: