Jak przyspieszyć przekształcenie?

Marcin Bartyński            22 kwietnia 2015            11 komentarzy

Jan Kowalski przekształcał swoją działalność w spółkę z o. o. Zlecił księgowemu przygotowanie bilansu i sprawozdania finansowego. Następnie przygotował plan przekształcenia, do którego załączył ww. dokumenty. Potem wniósł do sądu rejestrowego o wyznaczenie biegłego rewidenta. Sąd wybrał rewidenta z listy biegłych sądowych i zlecił mu przygotowanie opinii na temat planu przekształcenia działalności Jana Kowalskiego.

Biegły sporządzał opinię przez 1 miesiąc.

Szybko?

Są sprawy, w których badanie planu przekształcenia zajmuje biegłemu znacznie mniej czasu.

Jak już pisałem, wąskim gardłem procedury jest badanie planu przekształcenia przez biegłego rewidenta. Zgodnie z przepisami, rewident ma na wykonanie tego obowiązku 2 miesiące. Biegły będzie badać przede wszystkim załączniki do planu przekształcenia, tj. wycenę składników majątkowych oraz sprawozdanie finansowe – a zatem te dokumenty, do sporządzenia których zatrudniłeś na początku księgowego.

Biegłego wyznaczy sąd. Często będzie to biegły, który pierwszy raz na oczy zobaczy dokumentację księgową przedsiębiorcy. Dla rzetelnego przygotowania opinii będzie musiał dokładnie ją przestudiować, a to może zająć trochę czasu – zwłaszcza, że najprawdopodobniej nie będzie to jego jedyna sprawa.

A gdyby tak wynająć rewidenta do pomocy przy przygotowaniu bilansu i sprawozdania finansowego? A potem wnieść do sądu rejestrowego o powołanie tego konkretnego biegłego do zbadania planu przekształcenia? Dzięki temu zabiegowi opinię będzie wydawać osoba, która już wcześniej poznała dokumentację spółki, co może trochę przyspieszyć badanie.

Nie zapomnij podpisać wniosku o wyznaczenie biegłego rewidenta! O tym, jak należy składać podpisy, usłyszysz na blogu bezpiecznybiznes.tv – link.

{ 11 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Przemysław Kwiecień 23, 2015 o 15:03

Artykuł ciekawy i pomocny, a w sądach to rzeczywiście czekamy i czekamy…
Dziękuję za link do videopostu!

Odpowiedz

Marcin Bartyński Kwiecień 24, 2015 o 18:48

Dziękuję za komentarz!

Odpowiedz

Monika Kwiecień 24, 2015 o 11:27

Panie Mecenasie, z moich doświadczeń wynika bezsprzecznie, że warto również wspomnieć we wniosku o wyznaczenie biegłego rewidenta o sposobie rozliczenia z biegłym (np. że Spółka dokona takiego rozliczenia poza Sądem). To jest także okoliczność, która z punktu widzenia biegłego rewidenta ma niebagatelne znaczenie, ponieważ otrzymuje dużo wcześniej wynagrodzenie za swoją pracę.

Odpowiedz

Marcin Bartyński Kwiecień 24, 2015 o 18:51

Pani Mecenas, dziękuję za komentarz!
Oczywiście, ma Pani rację. Czasami biegli wręcz się domagają, żeby już we wniosku zawrzeć takie oświadczenie o sposobie rozliczenia. Zdarza się też, że sądy ignorują te ustalenia i wzywają o zaliczki przewyższające umówioną kwotę.

Odpowiedz

Bartłomiej Listopad 10, 2015 o 01:46

Jestem w trakcie przeksztalcenia jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z o.o. Mam pytanie odnosnie wyznaczenia bieglego rewidenta. Mianowicie na wniosek o wyznaczenie sad odpisal po 7 tygodniach ze musze podac sam nazwisko bieglego… Dali na to tydzien. Wniosek z konkretna osoba lezy juz w sadzie 3 tygodnie. Chcialbym zapytac czy takie terminy to norma i ile trwa wpis do krs?

Odpowiedz

Marcin Bartyński Listopad 13, 2015 o 07:36

W którym sądzie złożył Pan wniosek?
Proszę spróbować napisać wniosek o przyspieszenie.

Odpowiedz

Bartłomiej Listopad 13, 2015 o 14:22

W Zielonej Górze. Wczoraj na szczescie dokumenty trafiły do rewidenta. A jak jest z ta rejestracja w KRS?

Odpowiedz

Marcin Bartyński Listopad 13, 2015 o 16:54

Rejestracja może potrwać ok. 2 tygodnie (aczkolwiek w Zielonej Górze jeszcze przekształcenia nie rejestrowałem). Zachęcam do złożenia wniosku o rejestrację w konkretnym dniu (kilka razy pisałem na blogu o zaletach tego rozwiązania).

Odpowiedz

mahu Lipiec 20, 2016 o 17:29

wybaczy Pan ale badanie przez biegłego planu przekształcenia, który by sam sporządził byłoby sprzeczne z zasadami etyki zawodowej biegłych rewidentów. Oznacza to, że proponowane rozwiązanie jest formalnie nie do zrealizowania.
Słabo

Odpowiedz

celsus Wrzesień 24, 2016 o 21:02

W KRS w Gliwicach słyszałem że opcja ze wskazaniem biegłego z imienia i nazwiska nie wchodzi w grę. Sąd sam wyznacza biegłego z listy. Ale KRS w Gliwicach…

Odpowiedz

Marcin Bartyński Wrzesień 26, 2016 o 20:08

Jeżeli to prawda, to podejrzewam, że na samo postanowienie o powołaniu biegłego czeka się dłużej, niż w ośrodkach, w których jest możliwe wybranie swojego biegłego.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Bartyński Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Bartyński z siedzibą w Oleśnicy.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem marcin.bartynski@gmail.com.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: