Skontaktuj się

Jak przyspieszyć przekształcenie?

Marcin Bartyński22 kwietnia 201513 komentarzy

Jan Kowalski przekształcał swoją działalność w spółkę z o. o. Zlecił księgowemu przygotowanie bilansu i sprawozdania finansowego. Następnie przygotował plan przekształcenia, do którego załączył ww. dokumenty. Potem wniósł do sądu rejestrowego o wyznaczenie biegłego rewidenta. Sąd wybrał rewidenta z listy biegłych sądowych i zlecił mu przygotowanie opinii na temat planu przekształcenia działalności Jana Kowalskiego.

Biegły sporządzał opinię przez 1 miesiąc.

Szybko?

Są sprawy, w których badanie planu przekształcenia zajmuje biegłemu znacznie mniej czasu.

Jak już pisałem, wąskim gardłem procedury jest badanie planu przekształcenia przez biegłego rewidenta. Zgodnie z przepisami, rewident ma na wykonanie tego obowiązku 2 miesiące. Biegły będzie badać przede wszystkim załączniki do planu przekształcenia, tj. wycenę składników majątkowych oraz sprawozdanie finansowe – a zatem te dokumenty, do sporządzenia których zatrudniłeś na początku księgowego.

Biegłego wyznaczy sąd. Często będzie to biegły, który pierwszy raz na oczy zobaczy dokumentację księgową przedsiębiorcy. Dla rzetelnego przygotowania opinii będzie musiał dokładnie ją przestudiować, a to może zająć trochę czasu – zwłaszcza, że najprawdopodobniej nie będzie to jego jedyna sprawa.

A gdyby tak wynająć rewidenta do pomocy przy przygotowaniu bilansu i sprawozdania finansowego? A potem wnieść do sądu rejestrowego o powołanie tego konkretnego biegłego do zbadania planu przekształcenia? Dzięki temu zabiegowi opinię będzie wydawać osoba, która już wcześniej poznała dokumentację spółki, co może trochę przyspieszyć badanie.

Nie zapomnij podpisać wniosku o wyznaczenie biegłego rewidenta! O tym, jak należy składać podpisy, usłyszysz na blogu bezpiecznybiznes.tv – link.

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Bartyński w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 13 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Przemysław 23 kwietnia, 2015 o 15:03

  Artykuł ciekawy i pomocny, a w sądach to rzeczywiście czekamy i czekamy…
  Dziękuję za link do videopostu!

  Odpowiedz

  Marcin Bartyński 24 kwietnia, 2015 o 18:48

  Dziękuję za komentarz!

  Odpowiedz

  Monika 24 kwietnia, 2015 o 11:27

  Panie Mecenasie, z moich doświadczeń wynika bezsprzecznie, że warto również wspomnieć we wniosku o wyznaczenie biegłego rewidenta o sposobie rozliczenia z biegłym (np. że Spółka dokona takiego rozliczenia poza Sądem). To jest także okoliczność, która z punktu widzenia biegłego rewidenta ma niebagatelne znaczenie, ponieważ otrzymuje dużo wcześniej wynagrodzenie za swoją pracę.

  Odpowiedz

  Marcin Bartyński 24 kwietnia, 2015 o 18:51

  Pani Mecenas, dziękuję za komentarz!
  Oczywiście, ma Pani rację. Czasami biegli wręcz się domagają, żeby już we wniosku zawrzeć takie oświadczenie o sposobie rozliczenia. Zdarza się też, że sądy ignorują te ustalenia i wzywają o zaliczki przewyższające umówioną kwotę.

  Odpowiedz

  Bartłomiej 10 listopada, 2015 o 01:46

  Jestem w trakcie przeksztalcenia jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z o.o. Mam pytanie odnosnie wyznaczenia bieglego rewidenta. Mianowicie na wniosek o wyznaczenie sad odpisal po 7 tygodniach ze musze podac sam nazwisko bieglego… Dali na to tydzien. Wniosek z konkretna osoba lezy juz w sadzie 3 tygodnie. Chcialbym zapytac czy takie terminy to norma i ile trwa wpis do krs?

  Odpowiedz

  Marcin Bartyński 13 listopada, 2015 o 07:36

  W którym sądzie złożył Pan wniosek?
  Proszę spróbować napisać wniosek o przyspieszenie.

  Odpowiedz

  Bartłomiej 13 listopada, 2015 o 14:22

  W Zielonej Górze. Wczoraj na szczescie dokumenty trafiły do rewidenta. A jak jest z ta rejestracja w KRS?

  Odpowiedz

  Marcin Bartyński 13 listopada, 2015 o 16:54

  Rejestracja może potrwać ok. 2 tygodnie (aczkolwiek w Zielonej Górze jeszcze przekształcenia nie rejestrowałem). Zachęcam do złożenia wniosku o rejestrację w konkretnym dniu (kilka razy pisałem na blogu o zaletach tego rozwiązania).

  Odpowiedz

  mahu 20 lipca, 2016 o 17:29

  wybaczy Pan ale badanie przez biegłego planu przekształcenia, który by sam sporządził byłoby sprzeczne z zasadami etyki zawodowej biegłych rewidentów. Oznacza to, że proponowane rozwiązanie jest formalnie nie do zrealizowania.
  Słabo

  Odpowiedz

  celsus 24 września, 2016 o 21:02

  W KRS w Gliwicach słyszałem że opcja ze wskazaniem biegłego z imienia i nazwiska nie wchodzi w grę. Sąd sam wyznacza biegłego z listy. Ale KRS w Gliwicach…

  Odpowiedz

  Marcin Bartyński 26 września, 2016 o 20:08

  Jeżeli to prawda, to podejrzewam, że na samo postanowienie o powołaniu biegłego czeka się dłużej, niż w ośrodkach, w których jest możliwe wybranie swojego biegłego.

  Odpowiedz

  Klaudia 10 września, 2019 o 11:10

  Mam takie pytanie, przygotowujemy się do przekształcenia spółki jawnej w sp. z o.o. w procedurze uproszczonej, sprawozdanie finansowe musi być sporządzone na dzień w miesiącu poprzedzającym powzięcie uchwały o przekształceniu, czyli jak sprawozdanie jest na 30.09.2019, to firma musi powziąć tą uchwałę u notariusza do 31.10.2019, a żeby to zrobić musi mieć opinię biegłego rewidenta, kiedy powinniśmy złożyć wniosek o wyznaczenie biegłego ? Jesteśmy już dogadani z biegłym co do ceny i terminu, sprawozdanie na 30.09.2019 sporządzimy ok 15.10.2019, następnie biegły do 25.10.2019 wyda opinię, a 28.10.2019 jesteśmy umówieni u notariusza na podpisanie uchwały i umowy spółki itp. Co w sytuacji, gdy sad nie wyda do czasu spotkania u notariusza postanowienia o wyznaczeniu wybranego przez nas biegłego rewidenta?

  Odpowiedz

  Marcin Bartyński 10 września, 2019 o 11:58

  Po pierwsze, nie ma takiego przepisu, z którego by wynikało, że jeżeli przy przekształceniu sp. j. w sp. z o. o. wycena jest na 30 września, to uchwała o przekształceniu musi być podjęta do końca października.
  Natomiast jeżeli spółka chce jak najszybciej się przekształcić, to proszę spróbować złożyć wniosek o wyznaczenie biegłego już dzisiaj – bez załączania sprawozdania i wyceny. Często sądy wydają postanowienie tylko w oparciu o wniosek, czasem wzywają jednak o przedłożenie załączników, które biegły ma badać. W niektórych sądach jest możliwość umówienia się na dyżur u przewodniczącego wydziału w celu nadania sprawie szybszego biegu.
  Teoretycznie nic nie stoi na przeszkodzie temu, żeby wycenę sporządzić na dzień 31 sierpnia, a wniosek o wyznaczenie biegłego złożyć np. w piątek z załączoną wyceną i sprawozdaniem, o ile – rzecz jasna – biuro rachunkowe wyrobi się z przygotowaniem dokumentów:)

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Bartyński w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: