Skontaktuj się

Znak towarowy w procesie przekształcenia w spółkę z o. o.

Marcin Bartyński24 czerwca 2019Komentarze (1)

Na początku tego miesiąca sąd zarejestrował mojemu klientowi spółkę z o. o. Tym samym został zakończony ostatni etap przekształcenia jego przedsiębiorstwa.

Cały proces było już od samego początku szczegółowo zaplanowany. Jeszcze przed sporządzeniem planu przekształcenia klient wyłączył znak towarowy z majątku przedsiębiorstwa do swojego majątku prywatnego. Dzięki temu mógł zadecydować, w jaki sposób korzystać ze znaku towarowego po rejestracji spółki z o. o.

Po przekształceniu bowiem znak towarowy stanowił własność klienta, a nie spółki.

Przekazanie znaku towarowego do majątku prywatnego sposobem zmniejszenia podatków w spółce z o. o.

Po przekształceniu klient mógł udzielić spółce licencji na korzystanie ze znaku towarowego i pobierać z tego tytułu miesięczne opłaty licencyjne od spółki. Dzięki temu klient osiąga zysk, który nie podlega podwójnemu opodatkowaniu.

Znak towarowy w majątku prywatnym – sposób na emeryturę

Często przyczyną przekształcenia jest przekazanie firmy kolejnemu pokoleniu. Pobieranie od spółki opłat licencyjnych może być dobrym sposobem na zabezpieczenie emerytalne dla dotychczasowego właściciela przedsiębiorstwa.

Jeżeli jednak nowi właściciele spółki nie są jedynymi spadkobiercami, dotychczasowy właściciel powinien rozważyć sporządzenie testamentu windykacyjnego i zaplanować, komu przypadnie znak towarowy w razie jego śmierci.

Znak towarowy w majątku prywatnym – zabezpieczenie przed utratą

Niejednokrotnie znak towarowy jest jednym z najcenniejszych składników majątkowych przedsiębiorstwa. Przekazanie znaku towarowego do majątku prywatnego przed przekształceniem stanowi zabezpieczenie przed jego utratą na wypadek, gdyby spółce po przekształceniu powinęła się noga. Dzięki temu komornik prowadzący egzekucję za długi spółki powstałe po przekształceniu nie zajmie tak łatwo znaku towarowego.

Czy logo można też wyłączyć do majątku prywatnego?

Oczywiście. Znak towarowy wcale nie musi być zarejestrowany, żeby można go było wyłączyć do majątku prywatnego przed przekształceniem. Powyższe uwagi dotyczą również logo firmowego.

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Bartyński w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 1 komentarz… przeczytaj go poniżej albo dodaj swój }

  Michał 17 listopada, 2019 o 11:54

  Dobre posunięcie 🙂 Przyznaję, że znalazłem Pana blog przypadkiem i przekonałem się o wartości pańskich usług, a także dostrzegłem wagę całego procesu. Pozdrawiam

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Bartyński w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: