Skontaktuj się

Wirus: dzień czwarty

Marcin Bartyński17 marca 20204 komentarze

Wprawdzie pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce został potwierdzony 4 marca, jednak ja zaczynam prowadzenie swojego dziennika od 14 marca. W tym dniu bowiem weszło w życie rozporządzenie Ministra Zdrowia o wprowadzeniu na terenie RP stanu zagrożenia epidemicznego. Stąd tytuł dzisiejszego wpisu – „Wirus: dzień czwarty”.

Sądy rejestrowe nadal działają

Koronawirus wywrócił do góry nogami wiele dziedzin naszego życia. Jednakże sądy rejestrowe – jak się wydaje – nadal funkcjonują w miarę normalnie. Nie oznacza to jednak, że nie zostały wprowadzone żadne zmiany. Np. nie ma możliwości złożenia wniosku na biurze podawczym. Można tylko za pośrednictwem poczty.

Przesyłki, które są doręczone do sądu, nie są od razu otwierane. Najpierw muszą przejść 24-godzinną kwarantannę.

Zatem wydaje się, że dopóki będzie działać poczta, sądy będą przyjmować i procedować wnioski o rejestrację. Szkoda, że nie udało się wdrożyć systemu teleinformatycznego do składania wniosków tylko drogą elektroniczną. Miał on wejść w życie 1 marca, ale ministerstwo nie zdążyło i termin został przesunięty o rok.

Kancelarie notarialne

Natomiast może być trudniej ze znalezieniem kancelarii notarialnej do sporządzenia aktu. Notariusze po kolei odwołują czynności i zamykają swoje kancelarie.

Do rejestracji sp. z o. o. pozostaje S24. Jednakże nie ma możliwości skorzystania z S24 przy przekształceniu. W tym ostatnim przypadku dla planu przekształcenia, oświadczenia o przekształceniu i aktu założycielskiego wymagana jest przecież forma aktu notarialnego.

Biegli rewidenci

Myślę, że nie będzie problemu z biegłymi rewidentami. W ich przypadku tryb pracy zdalnej był praktykowany jeszcze przed wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego.

Zatem na chwilę obecną przekształcenie w spółkę z o. o. w warunkach rozprzestrzeniającego się koronawirusa nadal jest możliwe.

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Bartyński w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 4 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

    Joanna 17 marca, 2020 o 16:29

    Dzień dobry,

    No i cóż z tego, że sądy rejestrowe działają i rejestrują spółki, kiedy to urząd skarbowy nie jest wydolny w temacie wprowadzania płatnika Vat do rejestru. Spółka jest zarejestrowana, a są takie podmioty, które nie chcą wystawić faktury Vat, ponieważ Spółki nie ma w rejestrze. I co robić ? Dodam, że stosowne dokumenty zostały w Urzędzie skarbowym złożone.

    Odpowiedz

    Marcin Bartyński 18 marca, 2020 o 07:37

    Czy próbowała Pani dodzwonić się do urzędu?
    Niestety, obecna sytuacja wymaga natychmiastowej interwencji ustawodawcy na wielu płaszczyznach życia gospodarczego, żeby ograniczyć rozmiary kryzysu, który nastąpi, jak to się wszystko skończy.

    Odpowiedz

    Iza 17 marca, 2020 o 16:52

    Dzień dobry,

    Niestety z biegłymi jest w obecnym okresie bardzo trudno. Praktycznie nikt nie chce się podjąć badania bilansu. Mają pozawierane umowy z klientami, na których badanie wymusza ustawa. Proponują ewentualnie terminy w II połowie roku. Obdzwoniłam dzisiaj 15 biegłych w różnych miastach i nikt nie chciał się podjąć ani tym bardziej podać nawet widełek cenowych za taką usługę.

    Odpowiedz

    Marcin Bartyński 18 marca, 2020 o 07:39

    Proszę się do mnie odezwać na maila: marcin.bartynski@gmail.com. Może uda mi się jakoś Pani pomóc w kwestii biegłego rewidenta.

    Odpowiedz

    Dodaj komentarz

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Bartyński w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: