Każdy przedsiębiorca prowadzi działalność pod jakąś „nazwą”.
Np. „Jan Kowalski – Naprawa maszyn”.
Przepisy kodeksu cywilnego określają ową „nazwę” terminem – „firma„.
Każdy przedsiębiorca posługuje się nazwą swojego przedsiębiorstwa (czyli firmą) w kontaktach z klientami, na fakturze, na wizytówce, być może na szyldzie przed wejściem do lokalu.
Czy Jan Kowalski po przekształceniu działalności w spółkę z o. o. będzie mógł nadal używać swojej firmy – „Jan Kowalski – Naprawa maszyn”?
Przykładowo spółka może obrać swoją firmę w sposób następujący:
– firma może pozostać taka sama – z tym jednak wyjątkiem, że do korpusu należy dodać słowa: spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (lub spółka z o. o., sp. z o. o.). Zatem spółka Jana Kowalskiego będzie działać pod firmą „Jan Kowalski – Naprawa maszyn sp. z o. o.”,
– z firmy mogą być usunięte niektóre słowa, np. „Naprawa maszyn sp. z o. o.”,
– mogą być zmienione niektóre słowa, np. „Jan Kowalski – HURTEND sp. z o. o”.
Jeżeli spółka działa pod zmienioną firmą (w stosunku do tej, pod którą działał Jan Kowalski), a zmiana polega na usunięciu z dotychczasowej firmy niektórych słów, zmianie niektórych słów, to spółka ta ma obowiązek podawania w nawiasie dawnej firmy, obok nowej firmy.
Przykład: „Naprawa maszyn sp. z o. o. (dawniej Jan Kowalski – Naprawa maszyn)”.
Obowiązek podawania w nawiasie starej firmy trwa przez okres co najmniej roku od dnia przekształcenia.
Jeżeli natomiast zmiana polega tylko na dodaniu do dotychczasowej firmy słów „sp. z o. o.”, spółka nie ma obowiązku podawania w nawiasie starej firmy.
O zasadach tworzenia firmy spółki przekształconej piszę tutaj.
{ 1 komentarz… przeczytaj go poniżej albo dodaj swój }
Żeby nazwa nie była \”jakaś\” czyli byle-jaka proponuję poświęcić na jej wymyślenie więcej niż 5 minut, sprawdzenie rejestrów (KRS, urząd patentowy), zbadanie jej od strony fonetycznej (łatwość w wymowie).