Skontaktuj się

Jak przekształcić NZOZ w spółkę z o. o.?

Marcin Bartyński01 maja 2020Komentarze (0)

W ostatnie wakacje znalazłem w swojej skrzynce pocztowej maila. Po otwarciu okazało się, że jego nadawcą jest lekarz. Przeczytałem i z wrażenia wgniotło mnie w fotel. Autor maila chyba podświadomie zastanawiał się, jak przekształcić NZOZ w spółkę z o. o. Treść maila była mniej więcej taka:

Nie wiem dlaczego, ale zawsze wrażenie robi na mnie, gdy przedsiębiorcy na serio myślą o tym, co będzie działo się z biznesem po ich śmierci. Może dlatego, że z powodu natłoku spraw niewielu nad tym się zastanawia. Przekształcenie w spółkę z o. o. jest doskonałym sposobem na przygotowanie przedsiębiorstwa do spadkobrania.

Oczywiście, przekształcenie NZOZ w spółkę z o. o. jest także znakomitym narzędziem do realizacji innych celów, jak np.:

 • możliwość uzyskania kontraktu z NFZ (dla niektórych podmiotów leczniczych działających w formie jdg możliwość uzyskania kontraktu z NFZ jest wątpliwa),
 • formalizacja spółki cichej,
 • przygotowanie NZOZ do sprzedaży.

Jak przekształcić NZOZ w spółkę z o. o.?

Przekształcenie NZOZu w spółkę z o. o. wymaga współpracy kilku osób. Najpierw biura rachunkowego, które przygotuje sprawozdanie finansowe. Potem osoby, która opracuje dla Ciebie plan przekształcenia. Plan przekształcenia musi mieć formę aktu notarialnego, więc do przekształcenia będzie potrzebny Tobie notariusz.

Plan przekształcenia ze sprawozdaniem finansowym będzie musiał zaopiniować biegły rewident. Ja przy przekształceniach stale współpracuję z biegłym rewidentem z Wrocławia obsługującym przekształcenia także spoza Dolnego Śląska.

Następnie po uzyskaniu pozytywnej opinii biegłego rewidenta będziesz potrzebować znowu wizyty u notariusza – tym razem w celu sporządzenia oświadczenia o przekształceniu i podpisania aktu założycielskiego.

Kolejnym etapem przekształcenia będzie złożenie wniosku o rejestrację spółki. I wpis spółki do KRS.

Wpis w rejestrze podmiotów leczniczych

Jednakże rejestracja spółki nie kończy przekształcenia NZOZu. Kolejnym etapem będzie zmiana wpisu w rejestrze podmiotów leczniczych. Musisz w tym celu zalogować się ta konto w rejestrze podmiotów leczniczych.

Zgłoszenie przekształcenia do NFZ

OWU wymagają, żeby zgłaszać do NFZ zamiar przekształcenia, a później – już po rejestracji spółki – sam fakt przekształcenia. I to w ściśle określonych terminach. Zerknij do swojego kontraktu  – czasem za niedopełnienie obowiązku zgłoszenia jest przewidziana kara umowna.

Jak przekształcić NZOZ w spółkę z o. o.? Pomoc prawna

Jeżeli zastanawiasz się, jak przekształcić NZOZ w spółkę z o. o. i potrzebujesz w tym zakresie pomocy prawnej, zapraszam do kontaktu. Obsługiwałem kilka przekształceń podmiotów leczniczych na terenie całego kraju – z racji położenia mojej kancelarii najwięcej na terenie Wrocławia, ale też w Warszawie, w Rzeszowie, w Białymstoku. Pomagam nie tylko w rejestracji spółki z o. o., ale i w złożeniu wniosku o zmianę wpisu w rejestrze podmiotów leczniczych.

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Bartyński w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Bartyński w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: