Prowadzisz działalność gospodarczą, jednym z elementów Twojego przedsiębiorstwa jest nieruchomość.
Przekształcasz się w spółkę z o. o. – przechodzisz przez wszystkie etapy, wiadomo: plan przekształcenia, biegły rewident, oświadczenie o przekształceniu, wreszcie rejestracja spółki z o. o.
Teraz warto by było ujawnić w księdze wieczystej, że spółka jest właścicielem nieruchomości.
Składasz wniosek o wpis, po jakimś czasie listonosz przynosi Tobie kopertę z pieczątką sądu wieczystoksięgowego, otwierasz: a tam odmowa wpisu. W uzasadnieniu czytasz, że nie udowodniłeś, iż własność nieruchomości została przeniesiona z Ciebie na spółkę.
Jak to?
Przecież w dniu przekształcenia spółka przejmuje wszystkie prawa przedsiębiorcy, a więc i prawo własności nieruchomości!
Odwołujesz się do sądu okręgowego. Ale sąd okręgowy przyznał rację sądowi wieczystoksięgowemu: nie udowodniłeś przeniesienia własności nieruchomości. Twoja apelacja została oddalona.
Jest to autentyczna historia, miała miejsce w Warszawie w 2012 r. Postanowienie Sądu Okręgowego w Warszawie można znaleźć na portalu orzeczeń sądów powszechnych.
Oczywiście, tamten przedsiębiorca miał rację: co do zasady, spółka przekształcona staje się podmiotem praw i obowiązków przedsiębiorcy przekształcanego.
Dlaczego zatem sąd wieczystoksięgowy oddalił wniosek o wpis spółki do księgi wieczystej?
Wydaje się, że oświadczenie o przekształceniu i akt założycielski były nie dość precyzyjne…
{ 15 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }
Dzień dobry!
Ciekawa sprawa! Czy można prosić o podanie sygnatury orzeczenia?
Pozdrawiam,
Magda
V Ca 2041/12
Bardzo ciekawa sprawa. Chętnie przyjrzałbym jej się lepiej, z własnej ciekawości. Zwłaszcza, że końcówkę napisał Pan z nutką tajemnicy i aż chce się dowiedzieć, jak sprawa się skończyła. Wie Pan coś więcej? Pozdrawiam!
Witam, no właśnie, zastanawiam się co w takiej sytuacji można zrobić? Z jednej strony prawo własności nieruchomości przechodzi z mocy prawa, a z drugiej sąd wieczystoksięgowy w to nie wierzy? Pozdrawiam.
A stoi Pani przed takim problemem?
Nie, ale kto wie. Praktyka sądów zapewne jest różna. Spotkał się Pan Mecenas z jakimś rozwiązaniem?
Zapraszam do kontaktu prywatnego 🙂
Witam, frapujący temat, czy zatem jeśli w skład majątku przedsiębiorstwa wchodzi nieruchomość należałoby ją gdzieś dodatkowo wpisywać w dokumentach do przekształcenia? Nie znalazłam nigdzie takiego obowiązku. Czy w planie przekształcenia należałoby ją szczegółowo opisywać?, a potem w akcie założycielskim? Jakie jest Pana zdanie? Czym miałoby być to zobowiązanie do przeniesienia własności i jej przeniesienie, na kogo, skoro spółka powstaje z chwilą wpisu do rejestru.
Ja nieruchomość opisuję zawsze bezpośrednio w planie przekształcenia i w akcie założycielskim.
Witam, a gdzie należy opisać nieruchomość, jeżeli jest to przekształcenie w trybie uproszczonym, gdzie plan przekształcenia nie występuje?
Przekształcenie jdg w sp.z o. o. nie przewiduje trybu uproszczonego.
Zastanawiam się nad innym problemem, w pełni zgadzając się z treścią wpisu i komentarzami, co w przypadku kiedy os. fiz. (właściciel nieruchomości wykorzystywanej na działalność gospodarczą) nie chce przenieść własności na spółkę. Odpowiedź wydaje się zbyt trywialna ale może jest drugie dno
witam, czy znalazł Pan odpowiedź na zadany problem? właśnie zmagam się z podobnym..
Dzień dobry mam zadany problem i nie wiem co robić, kancelaria nie wie do końca jak do tematu podejść …
Kolego Marcinie, zamieściłeś wpis: „Dlaczego sąd wieczystoksięgowy odmówił wpisania do KW spółki przekształconej?” I co z tego wpisu wynika? Tylko tyle, że „iż własność nieruchomości została przeniesiona z Ciebie na spółkę.” Lepiej było napisać co należało zrobić, żeby taka sytuacja nie wystąpiła. !!!