Skontaktuj się

Kiedy można rozpocząć działalność leczniczą?

Marcin Bartyński21 października 2020Komentarze (0)

W tym tygodniu udało mi się uzyskać dla jednego z moich klientów wpis w rejestrze podmiotów leczniczych w rekordowym tempie. Wniosek złożyłem w czwartek, natomiast podmiot leczniczy urząd zarejestrował w poniedziałek.

Wpis w rejestrze warunkiem rozpoczęcia działalności leczniczej

Klient bardzo się niecierpliwił, gdyż mógł rozpocząć działalność leczniczą dopiero po uzyskaniu wpisu w rejestrze. Zgodnie z ustawą:

Działalność leczniczą można rozpocząć po uzyskaniu wpisu do rejestru.

Podmiot może prowadzić działalność jedynie w granicach zakreślonych wpisem do rejestru. Jeżeli np. wpis do rejestru gabinetu stomatologicznego obejmuje jedynie „stomatologię dziecięcą”, a podmiot chciałby rozszerzyć działalność na „chirurgię stomatologiczną”, to musiałby uzyskać wpis w rejestrze.

Urząd pomimo prawidłowo złożonego wniosku nie dokonuje wpisu

Urząd ma 30 dni na dokonanie wpisu od momentu prawidłowego złożenia wniosku. Co w sytuacji, gdy jednak ten trzydziesty dzień upłynie, a wpisu brak?

Wtedy podmiot musi poczekać jeszcze 10 dni. Jeżeli w tym terminie nadal nie będzie wpisu, to podmiot będzie uprawniony do rozpoczęcia działalności leczniczej. Jednakże z tym zastrzeżeniem, że uprzednio musi zawiadomić urząd na piśmie o rozpoczęciu działalności.

Jeżeli jednak urząd wezwał podmiot do uzupełnienia braków wniosku, to ten termin ulega odpowiedniemu przedłużeniu.

Co grozi za prowadzenie działalności pomimo braku wpisu w rejestrze?

Prowadzenie działalności leczniczej pomimo braku wpisu jest wykroczeniem.

Kto wykonuje działalność leczniczą bez wymaganego wpisu do rejestru lub ewidencji, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.

Pomoc prawna w rejestracji podmiotu leczniczego

Pomagam lekarzom w uzyskiwaniu wpisów w rejestrze. Składam w ich imieniu wnioski, przygotowuję obowiązkowe regulaminy. Jak jest taka potrzeba, to wcześniej pomagam w rejestracji spółki, która będzie ubiegać się o wpis do rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą.

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Bartyński w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Bartyński w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: