Skontaktuj się

Przekształcenie działalności gospodarczej w spółkę z o. o. – obowiązki przedsiębiorcy wobec pracowników.

Marcin Bartyński05 stycznia 20156 komentarzy

Jeżeli jesteś przedsiębiorcą, który zatrudnia pracowników i przekształcasz działalność gospodarczą w spółkę z o. o., to masz pewne obowiązki wobec swoich pracowników. Te obowiązki są związane z przejściem zakładu pracy na nowego pracodawcę (którym ma być spółka z o. o.).

Są to przede wszystkim obowiązki informacyjne. Powinieneś poinformować swoich pracowników między innymi o:

  • przewidywanym terminie przejścia zakładu pracy na nowego pracodawcę (dniu przekształcenia działalności gospodarczej w spółkę z o. o.),
  • przyczynach przejścia zakładu pracy na nowego pracodawcę, jego prawnych, ekonomicznych oraz socjalnych skutkach dla pracowników.

Przekazanie tych informacji powinno nastąpić co najmniej na 30 dni przed przewidywanym terminem przejścia zakładu pracy (dniem przekształcenia działalności gospodarczej w spółkę z o. o.).

Ponadto, co istotne, w terminie 2 miesięcy od przekształcenia działalności gospodarczej w spółkę z o. o., pracownik może bez wypowiedzenia, za siedmiodniowym uprzedzeniem, rozwiązać stosunek pracy.

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Bartyński w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 6 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

    elżbieta 29 czerwca, 2015 o 13:03

    Mój szef chce rozwiązać aptekę ,apteka ta zarejestrowana jest jako spółka jawna.chciałabym spytać czy może to zrobić z dnia na dzień,czy należy nam się odprawa/zatrudnia 10 /osób.i czy należy nam się wypowiedzenie trzy miesięczne.pozdrawiam.Elżbieta.

    Odpowiedz

    Marcin Bartyński 30 czerwca, 2015 o 10:47

    Zadane przez Panią pytanie nie ma związku ani z treścią komentowanego wpisu, ani z tematem bloga. Jeżeli jest Pani zainteresowana poradą prawną w tym zakresie, proszę o kontakt mailowy lub telefoniczny.

    Odpowiedz

    Paweł 9 września, 2015 o 16:46

    Proszę o podanie podstawy prawnej twierdzenia, że przekształcenie (zmiana formy prawnej) jest tożsama z przejęciem. Domyślam się, że ww. opis dotyczy sytuacji przejęcia części zakładu na podstawie Art. 23′ K.P.

    Odpowiedz

    Marcin Bartyński 10 września, 2015 o 00:37

    Dokładnie, chodzi o wskazany przez Pana przepis.

    Odpowiedz

    Magda 23 października, 2015 o 20:58

    Witam
    Chciałabym zapytać jaki artykuł KP lub przepis nalezy podac przy chęci rozwiazania umowy o prace po przekształceniu firmy w społkę? Czy wystarczy złożyć takie wypowiedzenie 7 dni wcześniej i czy można juz 1-ego dnia istnienia spółki? Co z niewykorzystanym urlopem czy mozna oczekiwac wypłacenia ekwiwalentu? Czy dobrze rozumiem, że tzw okres wypowiedzenia w tym przypadku nie ma miejsca? Jakie jeszcze prawa ma pracownik takiej firmy?
    Dziekuje serdecznie za
    Magda

    Odpowiedz

    Marcin Bartyński 7 listopada, 2015 o 17:40

    W oparciu o art. 23 prim KP.

    Odpowiedz

    Dodaj komentarz

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Bartyński w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: