Skontaktuj się

O dziedziczeniu udziałów w spółce z o. o.

Marcin Bartyński28 maja 20152 komentarze

Dawno temu królowie myśleli o tym, kto zasiądzie na tronie po ich śmierci. W Polsce i na Litwie w czasach monarchii elekcyjnej często próbowali zabezpieczyć tron dla swoich potomków. Jan III Sobieski bardzo pragnął, aby panowanie po nim objął jego syn, Jakub. Jego marzeniem było wywojowanie od Turków Mołdawii, aby jej księciem dziedzicznym uczynić właśnie Jakuba i dać początek królewskiej dynastii Sobieskich.

Wazowie zastanawiali się, jak zaprowadzić w Polsce i na Litwie dziedziczną monarchię absolutną. Z kolei Zygmuntowi Staremu jeszcze za życia udało się doprowadzić do koronacji swojego syna – Zygmunta Augusta.

Kilka wieków wcześniej Bolesław Krzywousty w testamencie podzielił kraj pomiędzy swoich synów, ponieważ nie chciał, aby po jego śmierci toczyły się bratobójcze walki o sukcesję. Pamiętał, jak jego brat Zbigniew próbował odebrać mu tron; i w tym celu ów Zbigniew sprowadzał na Polskę najazdy sąsiadów. W końcu za te wszystkie zdrady Bolesław kazał oślepić swojego brata i wtrącić go do lochu…

A dlaczego ty nie miałbyś pomyśleć, kto przejmie władzę w spółce po Twojej śmierci?

Zgodnie z ogólnymi zasadami spadkobrania udziały w spółce po Twojej śmierci odziedziczą Twoi spadkobiercy. Ale czy wszystkim będzie zależało na rozwoju spółki? Może znajdzie się czarna owca, która będzie złośliwie przeszkadzać w prowadzeniu działalności pozostałym spadkobiercom-wspólnikom?

Wiedz, że do umowy spółki możesz wprowadzić zapisy, które np. będą wyłączać od dziedziczenia udziałów pewne kategorie osób lub w inny sposób kształtować zasady spadkobrania udziałów. Może warto skorzystać z tych instytucji?

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Bartyński w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Edyta 2 sierpnia, 2018 o 17:13

  Witam,
  mam pytanie, po śmierci Męża w testamencie zapisano na moja osobę udziały w spółce jawnej oraz Spółce z.o.o. Mąż mój posiadał 50% udziałów a kolega jego kolejne 50%. Co ciekawe utworzina była najpierw spółka jawna a następnie utworzone została dwie spółki Z O.O. w których na przemian każdy ze wspólników posiadał po 50% udziałów. Obie te Społki przejeły prawa i obowiązki spółki jawnej. Spółka jawny posiadała znaczny majątek w tym nieruchomości.
  Proszę o poradę ja mogła bym wejść do spółki jako wspólnik, czy też przysługuje mi 50% udziałaów wartości spółek z wszelkimi nieruchomościami?
  Wspólnik Męża twierdzi, ż może mi wypłacić tylko wkład deklarowany kapitału spółek wniesiony przez Męża. A co z pozostałym majątkiem gromadzonym przez 16 lat?
  Za odpowiedzi bardzo dziękuję.

  Odpowiedz

  Marcin Bartyński 2 sierpnia, 2018 o 18:19

  Poszukiwania odpowiedzi na te pytania zacząłbym od lektury umów spółek z o. o. Wspólnik może mieć rację, że nie wstępuje Pani do spółki w miejsce zmarłego Męża – pod warunkiem jednak, że umowy przewidują umorzenie udziałów w przypadku śmierci wspólnika. Dlatego żeby odpowiedzieć na Pani pytania, należałoby zapoznać się z umowami w celu sprawdzenia, czy zawierają one postanowienia o umorzeniu udziałów, a jeżeli zawierają, to czy te postanowienia są skuteczne.

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Bartyński w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: