Skontaktuj się

Jak w dobie koronawirusa uciec przed ZUSem?

Marcin Bartyński25 marca 20203 komentarze

W przypadku jednoosobowych spółek z o. o. – przeniesienie części udziałów na inną osobę

Wspólników jednoosobowych spółek z o. o. ZUS traktuje jak przedsiębiorców. W związku z tym nakłada na nich obowiązek uiszczania składek w pełnej wysokości.

Od tego obowiązku możesz uwolnić się poprzez przeniesienie części udziałów na drugą osobę. Obowiązek uiszczania składek ustaje w chwili podpisania u notariusza umowy przeniesienia udziałów.

Zawieszenie działalności gospodarczej

W okresie zawieszenia działalności gospodarczej odpada obowiązek opłacania składek ZUS.

Jednak nie każdy może zawiesić działalność gospodarczą. Zasadą jest, że z tej możliwości może skorzystać jedynie przedsiębiorca niezatrudniający pracowników na umowę o pracę. Wyjątki od tej zasady są następujące. Otóż zawiesić działalność może przedsiębiorca, który zatrudnia wyłącznie:

 • pracowników przebywających na urlopie macierzyńskim,
 • urlopie na warunkach urlopu macierzyńskiego,
 • urlopie wychowawczym
 • lub urlopie rodzicielskim, o ile taki pracownik nie łączy korzystania z urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego tego urlopu.

Zatrudnianie pracowników na umowę zlecenia lub umowę o dzieło nie jest przeszkodą do zawieszenia działalności gospodarczej.

Wniosek o odroczenie składek

Na początku tego tygodnia pojawiła się na stronach ZUS informacja o możliwości złożenia uproszczonego wniosku o odroczenie płatności składek za okres luty – kwiecień 2020 r. Wniosek jest jednostronicowy, nie musisz załączań do niego żadnych dokumentów. Wystarczy, że w kilku zdaniach wskażesz, w jaki sposób epidemia koronawirusa wpłynęła na sytuację finansową Twojej firmy i brak możliwości opłacenia w terminie należności.

Jest jednak jeden haczyk – złożenie wniosku nie oznacza, że automatycznie ZUS zawiesi składki. Teoretycznie może się okazać, że ZUS odmówi uwzględnienia Twojego wniosku.

Jeżeli natomiast ZUS uwzględni wniosek, zapłacisz zaległe składki po trzech miesiącach – razem ze składkami bieżącymi.

Więcej o odroczeniu składek możesz przeczytać na stronie ZUS – tutaj>>>

Jednakże radzę się wstrzymać ze składaniem wniosków o odroczenie składek co najmniej do piątku. Wtedy bowiem prawdopodobnie Sejm uchwali Tarczę Antykryzysową. Być może okaże się, że wszyscy samozatrudnieni i mikrofirmy zostaną zwolnione ze składek ZUS.

Zwolnienie ze składek ZUS dla wszystkich firm?

Pierwotnie projekt Tarczy Antykryzysowej w ogóle nie zakładał zwolnienia firm ze składek ZUS. W weekend pojawiła się informacja, że z inicjatywy prezydenta ze składek ZUS mają być zwolnieni samozatrudnieni i mikrofirmy zatrudniające do 9 pracowników. Ale tylko te, które odnotowały spadek dochodów o 50%.

Natomiast dzisiaj bezprawnik.pl poinformował, że być może ze składek ZUS będą zwolnione wszystkie firmy zatrudniające do 9 pracowników – i to bez względu na spadek przychodów. Sytuacja jest dynamiczna. Prawdopodobnie jutro poznamy ostateczny projekt Tarczy Antykryzysowej, natomiast w piątek trafi pod obrady Sejmu.

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Bartyński w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 3 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Dominik 26 marca, 2020 o 20:18

  Panie Mecenasie, trochę jest to kombinatorstwo, do którego jako profesjonalista nie powinien Pan zachęcać. Nie przenosi się udziałów żeby uciec od ZUS`u.

  Odpowiedz

  Marcin Bartyński 27 marca, 2020 o 09:38

  Po pierwsze, do niczego nie namawiam. Po drugie, nie widzę nic niestosownego w tym, żeby korzystać z dostępnych instytucji prawa w celu optymalizacji kosztów prowadzenia działalności.

  Odpowiedz

  Iza 30 marca, 2020 o 20:43

  Dlaczego od razu kombinatorstwo Panie Dominiku? Niektórzy mają różnego rodzaju działalności i takie działanie jest po prostu „lepszą opcją”. To ustawodawca nie pozostawia wyboru… Dlaczego osoby prowadzące różne formy działalności nie mogą po prostu wybrać czy chcą odprowadzać składki od wszystkich działalności czy tylko obowiązkowo od jednej wybranej?

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Bartyński w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: