Skontaktuj się

Czy w wyniku przekształcenia przejdą na spółkę zezwolenia, koncesje?

Marcin Bartyński03 czerwca 20152 komentarze

Bardzo często zdarza się, że przedsiębiorca, który myśli o przekształceniu w spółę z o. o., prowadzi biznes w oparciu o jakąś decyzję administracyjną. Np. przedsiębiorcy prowadzący lokale gastronomiczne muszą posiadać koncesję na sprzedaż alkoholu i pozwolenie Sanepidu. Farmaceuta, który chce otworzyć aptekę, musi postarać się o zezwolenie na jej prowadzenie (o prawnych aspektach prowadzenia apteki poczytasz na blogu legalnaapteka.pl; twórca tego bloga jest jednocześnie jednym z autorów portalu ZnamSwojePrawo.pl).

Przedsiębiorca, który jeździ taksówką, musi wylegitymować się posiadaniem licencji transportowej. Dostawca Internetu jest objęty obowiązkiem posiadania zezwolenia radiowego, a nadto jest wpisany do rejestru przedsiębiorców telekomunikacyjnych. Właściciel kopalni powinien postarać się o koncesję na wydobywanie kopalin ze złóż.

Oczywiście, przykładów można mnożyć. Wszystkie te decyzje są kierowane do przedsiębiorcy – osoby fizycznej, który nabył określone w niej zezwolenie. Co się stanie z tym uprawnieniem w chwili przekształcenia? Czy przejdzie na spółkę, czy też wygaśnie? A może zostanie przy owej osobie fizycznej?

Otóż zasadą jest, że te wszystkie zezwolenia, koncesje przyznane przedsiębiorcy w decyzji administracyjnej przechodzą na spółkę w dniu przekształcenia. Żeby jednak nie było tak dobrze, trzeba powiedzieć, że od każdej zasady są wyjątki. Tak jest i w tym przypadku, ponieważ decyzja albo ustawa, na podstawie której wydano decyzję, mogą stanowić inaczej.

I tak w decyzji może być zawarte wprost stwierdzenie, że dane uprawnienie nie będzie przechodzić na spółkę powstałą wyniku przekształcenia. Takie ograniczenie może być zawarte również w ustawie.

Jeżeli zatem prowadzisz sklep, w którym sprzedajesz alkohol i przekształcasz się w spółkę z o. o., to najpierw sprawdź w treści koncesji, jakie będą skutki przekształcenia. Potem zajrzyj do ustawy o wychowaniu w trzeźwości. Jeżeli decyzja i ustawa milczą w tym temacie, możesz spokojnie kontynuować procedurę.

Jeżeli jednak ustawa lub decyzja w jakiś sposób regulują kwestię przekształcenia, zastanów się, w jaki sposób ta regulacja wpłynie na procedurę.

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Bartyński w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Adam 3 czerwca, 2015 o 11:21

  Dzień dobry! Bardzo istotny temat 🙂 Szczególnie, że przedsiębiorcy często zapominają o tych kwestiach, a one warunkują prowadzenie działalności w danej branży. Dziękuję uprzejmie za słów kilka o moim blogu. Przy kolejnym wpisie będę miał okazję się odwdzięczyć 😉
  Miłego dnia!

  Odpowiedz

  Marcin Bartyński 11 czerwca, 2015 o 19:09

  Dziękuję za komentarz i czekam na zapowiadany wpis 🙂

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Bartyński w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: