Wracam do tematu przekształcenia spółki cywilnej w spółkę z o. o. – tym razem w kontekście koncesji na sprzedaż alkoholu.
Wspólnicy spółki cywilnej prowadzili działalność – sklep, bar czy restaurację – między innymi w zakresie sprzedaży napojów alkoholowych. Oczywiście wspólnicy posiadali odpowiednią koncesję. Postanowili dobrać sobie współpracownika; chcieli, aby został następnym wspólnikiem.
Całe szczęście, że nabrali wątpliwości, czy w takim przypadku będą mogli posługiwać się udzieloną im koncesją. Otóż zgodnie z art. 18 ust. 12 ustawy o przeciwdziałaniu alkoholizmowi koncesja (zezwolenie) na sprzedaż alkoholu wygasa w razie zmiany składu osobowego spółki cywilnej.
Czy w takiej sytuacji rzeczywiście nie można zaprosić kolejnego wspólnika bez utraty koncesji (zezwolenia na sprzedaż alkoholu)?
Można, ale nie do spółki cywilnej, tylko do innej, np. spółki z o. o.
Dlatego przed poszerzeniem grona wspólników dotychczasowi wspólnicy powinni przekształcić spółkę cywilną w spółkę z o. o. Po przeprowadzeniu tej operacji koncesja automatycznie przejdzie na spółkę z o. o. I gdy do spółki dołączy kolejny wspólnik, koncesja nie wygaśnie.
{ 7 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }
a nie jest prościej, po prostu tak: \”Spółka przekształcona pozostaje podmiotem w szczególności zezwoleń, koncesji oraz ulg, które zostały przyznane spółce przed jej przekształceniem, chyba że ustawa lub decyzja o udzieleniu zezwolenia, koncesji albo ulgi stanowi inaczej\”??? (cytat stąd: http://www.eporady24.pl/przeksztalcenie_dzialalnosci_gospodarczej_w_spolke,pytania,9,46,8511.html – wygląda na rzetelne źródło??) bo gubię się w przepisach, zmieniamy formę naszego sklepu i już nie wiem, o czym powinnam jeszcze pamiętać
O koncesjach pisałem również tutaj: https://przeksztalceniewspolkezoo.pl/przeksztalcenie-restauracji-w-spolke-z-o-o/’
Trzeba przy tym pamiętać, aby poinformować organ zezwalający na sprzedaż alkoholu o zmianie stanu faktycznego i prawnego w ciągu 14 dni od dnia powstania zmiany. Zaniechanie powyższego będzie skutkowało cofnięciem zezwolenia na sprzedaż alkoholu.
Ustawa o wychowaniu w trzeźwości zawiera kilka takich haczyków. Niedopełnienie któregoś z wielu obowiązków nałożonych na podmiot skutkuje albo cofnięciem, albo wygaśnięciem zezwolenia.
Witam,
z orzecznictwa wynika co innego – NSA – II GSK 1812/13
„podobnie art. 584² § 1 K.s.h., który wskazuje, że spółce przekształconej przysługują wszystkie prawa i obowiązki przedsiębiorcy przekształcanego, a w § 2, że spółka przekształcona pozostaje podmiotem w szczególności zezwoleń, koncesji oraz ulg, które zostały przyznane przedsiębiorcy przed jego przekształceniem, chyba że ustawa lub decyzja o udzieleniu zezwolenia, koncesji albo ulgi stanowi inaczej. Jak wynika z tych przepisów, zawierają one sformułowania „chyba, że co innego wynika z treści czynności prawnej albo z przepisów szczególnych” oraz „chyba że ustawa lub decyzja o udzieleniu zezwolenia, koncesji albo ulgi stanowi inaczej”. W niniejszej sytuacji mamy do czynienia z takim właśnie zastrzeżeniem, gdyż ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi uzależnia wydanie zezwolenia od spełnienia określonych wymogów, a samo zezwolenie w treści określa o przyznaniu uprawnienia o charakterze osobistym. Możliwość przenoszenia skutków prawnych decyzji administracyjnych na inny podmiot jest więc, co do zasady niemożliwa.”
Dziękuję za komentarz, jednak nie dotyczy on powyższego wpisu, ponieważ w cytowanym orzeczeniu mowa jest przekształceniu jdg w sp. z o. o., natomiast wpis jest o przekształceniu spółki cywilnej w sp. z o. o. 😉
Jest to chyba jedyne orzeczenie NSA, w którym mowa o przeniesieniu praw i obowiązków wynikających z decyzji administracyjnej z przedsiębiorcy przekształcanego na spółkę przekształconą. Jednocześnie wyrok ten zapadł w stanie faktycznym, który nie dotyczy przekształcenia. Myślę, że warto skomentować to orzeczenie we wpisie na blogu, co uczynię nie wcześniej niż na wiosnę.
zmiana uczestników spółki cywilnej a koncesja alkoholowa