Jakiś czas temu ktoś trafił na tego bloga wpisując w wyszukiwarkę słowa „wypowiedzenia dla pracowników po przekształceniu spółki z o. o.”.
Załóżmy, że ów internauta:
- jest przedsiębiorcą,
- jest pracodawcą,
- ma zamiar przekształcić się w spółkę z o. o.,
- pracodawca po przekształceniu ma zamiar wypowiedzieć pracownikom umowy o pracę.
Jeżeli powyższe założenia są prawdziwe i rzeczywiście dojdzie do wypowiedzenia umów pracownikom, to pracodawca, którym będzie po przekształceniu spółka, naraża się na przegrany proces przed sądem pracy.
Dlaczego?
Kiedyś pisałem o tym, że w związku z przekształceniem działalności w spółkę z o. o. dojdzie do przejścia zakładu pracy z dotychczasowego pracodawcy (tj. z przedsiębiorcy) na nowego pracodawcę (tj. spółkę). O tym, jakie obowiązki łączą się z przejściem zakładu pracy na spółkę, przeczytasz w artykule: „Przekształcenie działalności w spółkę z o. o. – obowiązki przedsiębiorcy wobec pracowników„.
Musisz wiedzieć, że z przepisów Kodeksu pracy wynika wprost:
Przejście zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę nie może stanowić przyczyny uzasadniającej wypowiedzenie przez pracodawcę stosunku pracy.
Oczywiście, spółka w uzasadnieniu oświadczenia o wypowiedzeniu umowy o pracę może podać inną przyczynę. Tylko, że jeżeli sąd pracy dojdzie do przekonania, że rzeczywistą przyczyną było właśnie przejście zakładu na innego pracodawcę, to…
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }