Skontaktuj się

Czy aptekarze zdążą z przekształceniem przed wejściem w życie nowelizacji Prawa farmaceutycznego?

Marcin Bartyński08 kwietnia 2017Komentarze (0)

Wczoraj zadzwonił do mnie klient będący w toku przekształcenia apteki w spółkę z o. o. z informacją, że Sejm uchwalił aptekę dla aptekarza. Pytał, czy zdąży z przekształceniem przed wejściem w życie nowelizacji.

Akurat moi klienci nie muszą się martwić o zmiany w prawie farmaceutycznym. W ich przypadku procedura przekształcenia jest na tyle zaawansowana, że nawet gdyby ustawa została opublikowana w przyszłym tygodniu (co jest wysoce wątpliwe), to spółki przekształcone zostaną zarejestrowane w ciągu vacatio legis ustawy.

A co z właścicielami aptek, którzy dopiero teraz zaczynają przekształcenie? Zdążą?

Ustawa trafi z Sejmu do Senatu, gdzie najbliższe posiedzenie jest zaplanowane na 20 i 21 kwietnia. Jeżeli ustawa zostanie przegłosowana bez poprawek, to trafi na biurko Prezydenta, a potem zostanie opublikowana w dzienniku ustaw (o ile zostanie podpisana). Od momentu publikacji zacznie swój bieg prawdopodobnie miesięczny okres wejścia w życie ustawy.

Zatem ustawa może zacząć obowiązywać gdzieś pod koniec maja lub na początku czerwca. Za niecałe dwa miesiące.

Dobrze by było, żeby do tego czasu spółki przekształcone zostały wpisane do rejestru przedsiębiorców. Czy jest możliwe przekształcenie w ciągu tak krótkiego czasu? Jest możliwe, o czym przekonał się mój klient, wymaga to jednak zmobilizowania księgowego i biegłego do szybkiej pracy. Trzeba jednak przygotować się na ryzyko niezdążenia z przekształceniem przed wejściem w życie nowelizacji. Jeżeli ten moment niebezpiecznie się zbliży, będzie można przerwać przekształcenie.

Możliwy jest także inny scenariusz. Ustawa trafia do Senatu, gdzie będą przegłosowane poprawki – potem ustawa musi wrócić znowu do Sejmu, zatem proces legislacyjny nieco się przedłuży, a przedsiębiorcy zyskają dodatkowy czas na przekształcenie.

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Bartyński w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Bartyński w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: