Skontaktuj się

Przekształcenie przedsiębiorcy transportowego. Czy GITD ma prawo skracać okres licencji?

Marcin Bartyński30 marca 20162 komentarze

Były kiedyś takie czasy, gdy udzielano przedsiębiorcom transportowym zezwoleń na wykonywanie transportu międzynarodowego rzeczy na okresy półwieczne. Tak też było w przypadku M. M. — przedsiębiorcy z S. W marcu 2004 r. (jeszcze przed przystąpieniem Polski do UE) uzyskał licencję na wykonywanie transportu międzynarodowego aż do 2052 r. (na 48 lat).

Polska przystąpiła do UE w maju 2004 r.

W 2013 r. M. M. przekształcił się w spółkę z o. o. Wiedział o tym, że w wyniku przekształcenia spółka stanie się podmiotem wszystkich zezwoleń, licencji, koncesji przysługujących jemu jako przedsiębiorcy transportowemu. Wystąpił do Głównego Inspektora Transportu Drogowego o przeniesienie uprawnień wynikających z licencji na nowo powstałą spółkę. GITD, owszem, przeniósł licencję na spółkę z o. o., jednakże skrócił okres jej ważności do 2023 r.

GITD swoją decyzję o skróceniu okresu ważności licencji uzasadnił między innymi przepisami unijnymi, zgodnie z którymi licencji na wykonywanie międzynarodowego przewozu rzeczy udziela się na 10 lat.

M. M. nie zgodził się ze stanowiskiem organu, że okres ważności licencji po przeniesieniu jej na spółkę przekształconą powinien zostać skrócony. Dlatego złożył wniosek o ponowne rozpoznanie sprawy, jednakże organ utrzymał w mocy zaskarżoną decyzję.

Uzasadnienie decyzji nie przekonało M. M. Według niego GITD skracając okres ważności licencji, naruszył między innymi konstytucyjną zasadę ochrony praw słusznie nabytych (pierwotnie licencja udzielona w 2004 r. miała być ważna aż do 2052 r.), a także szereg innych przepisów.

M. M. wniósł skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Po ok. 7 miesiącach sąd wydał wyrok, w którym w całości podzielił argumentację przedsiębiorcy transportowego. Według sądu GITD nie miał prawa skracać okresu ważności licencji. Powinien przenieść na spółkę wszystkie uprawnienia wynikające z decyzji, w tym okres jej ważności do 2052 r.

Jest to prawdziwa historia. Wyrok zapadł 5 grudnia 2014 r. w sprawie VI SA/Wa 692/14.

Wojna biurokracji z przedsiębiorcami w toku. GITD skorzystał z ostatniej broni i wniósł skargę kasacyjną. Na rozstrzygnięcie Naczelnego Sądu Administracyjnego nadal czekamy.

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Bartyński w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

    Tomek 25 września, 2018 o 11:24

    Wie Pan może, czy zapadł już wyrok NSA?

    Odpowiedz

    Marcin Bartyński 26 września, 2018 o 15:02

    Tak, przedsiębiorca przegrał.

    Odpowiedz

    Dodaj komentarz

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Bartyński w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: