O tym, jakie znaczenie dla przekształcenia ma bilans, suma bilansowa i dzień ustalenia sumy bilansowej

Marcin Bartyński            07 maja 2015            4 komentarze

Pani Mecenas Monika Markisz w swoim ciekawym blogu Podatki Dla Prawnika opublikowała niezwykle interesujący artykuł o ustaleniu wartości bilansowej przedsiębiorcy przekształcanego w spółkę z o. o.

Dzisiaj, niejako w nawiązaniu do tego artykułu, chciałbym napisać parę słów o bilansie.

Zanim napiszę, jakie znaczenie dla przekształcenia ma bilans, opowiem pewną historię (prawdziwą, tylko daty są pozmieniane):

Jeden z przedsiębiorców południowej Polski przekształcał się w spółkę z o. o. Księgowy przygotował mu bilans na dzień 3o września oraz sprawozdanie finansowe. Ów przedsiębiorca udał się do notariusza w celu sporządzenia planu przekształcenia 2 listopada. A notariusz powiedział mu, że spóźnił się z wizytą o dwa dni i odmówił dokonania czynności.

Dlaczego?

Notariusz powołał się na przepis o treści:

Plan przekształcenia przedsiębiorcy powinien zawierać co najmniej ustalenie wartości bilansowej majątku przedsiębiorcy przekształcanego na określony dzień w miesiącu poprzedzającym sporządzenie planu przekształcenia przedsiębiorcy.

Oznacza to, że jeżeli bilans został sporządzony na dzień 30 września, to plan przekształcenia powinien zostać sporządzony do końca następnego miesiąca, tj. do 31 października. Warto o tym pamiętać!

Sam bilans – jako taki – ma szalenie istotne znaczenie dla przekształcenia. Przede wszystkim z tego względu, że zawiera ustalenie wartości bilansowej majątku przedsiębiorcy, którą należy wpisać do planu przekształcenia. Z kolei wartość bilansowa stanowi niejako punkt odniesienia do ustalenia wysokości kapitału zakładowego przyszłej spółki z o. o. Wysokość kapitału zakładowego ustala się zawsze w relacji do wartości bilansowej. I tak:

  • kapitał zakładowy spółki przekształconej może być równy wartości bilansowej przedsiębiorcy przekształcanego,
  • kapitał zakładowy spółki przekształconej może być niższy od wartości bilansowej przedsiębiorcy przekształcanego,
  • kapitał zakładowy spółki przekształconej może być wyższy od wartości bilansowej przedsiębiorcy przekształcanego.

Każdy z tych wariantów niesie za sobą skutki podatkowe. W zależności od tego, który z tych wariantów wybierzesz, zapłacisz niższy lub wyższy podatek.

{ 4 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Karol Sierpień 17, 2015 o 08:54

Witam,
czy może Pan przybliżyć problematykę ustalania kapitału zakładowego w przekształconej spółce? Jaka jest podstawa twierdzenia, że kapitał zakładowy spółki może być wyższy od wartości bilansowej spółki przekształcanej?

Odpowiedz

Marcin Bartyński Sierpień 18, 2015 o 22:30

Nie ma przepisu wprost to przewidującego, ale takie rozwiązanie dopuszcza doktryna; poza tym jest to przetestowane w praktyce.

Odpowiedz

Anna Grudzień 14, 2016 o 22:23

Witam, czy ustalanie kapitału zakładowego opisanego powyżej odnosi się również do przedsiębiorstw państwowych ? Mam zagwozdkę z KZ. Kto i jak powinien ustalić wysokość KZ.
Będę wdzięczna za odpowiedź/podpowiedź.

Odpowiedz

Marcin Bartyński Grudzień 14, 2016 o 22:26

Proszę o kontakt w tej sprawie.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Bartyński Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Bartyński z siedzibą w Oleśnicy.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem marcin.bartynski@gmail.com.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: