Skontaktuj się

Czy licencję transportową można wnieść aportem do spółki?

Marcin Bartyński01 kwietnia 20159 komentarzy

Mirosław G. prowadził prężne przedsiębiorstwo transportowe. Miał zarejestrowaną jednoosobową działalność gospodarczą. Właściwy organ udzielił mu nawet licencji na wykonywanie międzynarodowego zarobkowego przewozu drogowego.

Jako że firma Mirosława G. rozrosła się do pokaźnych rozmiarów, postanowił założyć spółkę z o. o. i wnieść swoje przedsiębiorstwo transportowe aportem do spółki z o. o. Chciał na spółkę z o. o. przenieść także licencję.

Poszedł do notariusza, który sporządził mu akt założycielski. Potem sąd zarejestrował mu spółkę z o. o. Po rejestracji spółki złożył do właściwego organu wniosek o przeniesienie na spółkę licencji transportowej.

Ku jego ogromnemu zaskoczeniu organ odmówił przeniesienia licencji. Decyzję organu oczywiście zaskarżył. Sprawa przeszła przez wszystkie możliwe instancje, aż w końcu trafiła do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Niestety! NSA przyznał rację organowi i podtrzymał jego decyzję.

Dlaczego?

Ano dlatego, że zgodnie z przepisami ustawy licencja transportowa może być przeniesiona na inny podmiot tylko w sytuacji, gdy ten inny podmiot powstaje w wyniku połączenia, przekształcenia, podziału przedsiębiorcy posiadającego licencję (lub w przypadku śmierci przedsiębiorcy). Ustawa nie dopuszcza żadnej innej możliwości przeniesienia uprawnień z licencji. Natomiast wniesienia aportem przedsiębiorstwa do spółki nie da się zaliczyć do żadnej z tych kategorii. W grę nie wchodzi również wniesienie samej licencji do spółki.

Pamiętaj, że wniesienie przedsiębiorstwa transportowego do spółki z o. o. nie powoduje automatycznego przejścia licencji transportowej na spółkę z o. o. Co więcej, żaden organ nie jest uprawniony do wyrażenia zgody na przeniesienie takiej licencji na spółkę z o. o.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 602 490 321e-mail: marcin.bartynski@gmail.com

{ 9 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Wojciech Rudzki - blog o spółce cywilnej 3 kwietnia, 2015 o 01:10

Cenne w kontekście jednego z poprzednich wpisów dotyczących wyboru sposobu „przekształcenia” – aportu przedsiębiorstwa albo przekształcenia sensu stricto. Nie zawsze wariant tańszy / bardziej krótkotrwały jest korzystniejszy w szerszej perspektywie.

Odpowiedz

natalia 4 maja, 2015 o 13:38

Witam,
czyli jak dobrze rozumiem, na obecny stan prawny, przy przekształceniu przedsiębiorstwa posiadającego licencje w sp z o.o. dochodzi do sukcesji ?
czy w przypadku gdyby jednak wnieść aportem, to w takiej sytuacji będzie trzeba uzyskać nową licencję dla sp. z o.o.?

na marginesie, bardzo przydatny i ciekawie napisany blog.

pozdrawiam

Odpowiedz

Marcin Bartyński 4 maja, 2015 o 16:13

Pani Natalio, wniesienie przedsiębiorstwa aportem do spółki oznacza konieczność uzyskania nowej licencji. Natomiast w przypadku przekształcenia organ powinien przenieść starą licencję na spółkę. Niestety, w przypadku licencji transportowych przekształcenie nie powoduje automatycznego przeniesienia tychże na spółkę.

Odpowiedz

natalia 4 maja, 2015 o 15:58

Czy to oznacza, że w przypadku posłużenia się drugim ze sposobów tj. „przekształceniem” dochodzi do przejścia licencji transportowej?

Odpowiedz

Marcin Bartyński 4 maja, 2015 o 16:18

Licencję przenosi „właściwy organ”.

Odpowiedz

natalia 5 maja, 2015 o 09:26

Serdecznie dziękuję za odpowiedź i przepraszam za zadanie dwóch podobnych pytań – niestety nie zauważyłam, że pierwsze jednak się zapisało.

Czyli jak mniemam należy wystąpić do organu o przeniesienie licencji. W którym momencie, w Pana Mecenasa ocenie, najlepiej dokonać tego zabiegu?

Odpowiedz

Marcin Bartyński 6 maja, 2015 o 15:47

Zapraszam do prywatnego kontaktu.

Odpowiedz

Krzyś 15 lutego, 2016 o 09:54

Witam i gratuluję bloga – dużo cennych informacji!
Z tego artykułu wynika, że mój plan utworzenia spółki z o.o. spółki komandytowej nie uda się chcąc zachować licencje trnsportowe, które posiada spółka z o.o. bo utworzenie spółki komandytowej z udziałem spółki z o.o. posiadającej licencję nie jest ani przekształceniem ani łączeniem :/
Proszę o jakąś podpowiedź jeśli się mylę, że to niewykonalne?

Odpowiedz

Marcin Bartyński 15 lutego, 2016 o 20:47

Można się zastanowić nad przekształceniem sp. z o. o. w sp. k. Warto jednak skonsultować z prawnikiem zasadność takiej operacji.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Bartyński Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Bartyński z siedzibą w Oleśnicy.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem marcin.bartynski@gmail.com.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: