Skontaktuj się

Umowa o pracę ze swoją spółką z o. o. Jak się przygotować do kontroli ZUS?

Marcin Bartyński14 maja 2021Komentarze (0)

Przedsiębiorcy po przekształceniu często decydują się na zawarcie umowy o pracę ze swoją spółką z o. o. Popełniają przy tym masę błędów, które wychodzą na jaw dopiero wtedy, gdy zgłaszają się do ZUS o chorobowe czy macierzyńskie. ZUS przychodzi wtedy na kontrolę, wytyka te błędy i odmawia wypłaty świadczenia.

Jak zatem uniknąć tych błędów?

Jak się przygotować na kontrolę ZUS?

Kontrola ZUS – jak przebiega?

W sprawach związanych z umowami o pracę ZUS wszczyna kontrolę najczęściej wtedy, gdy zachorujesz i zwrócisz się o wypłatę zasiłku chorobowego. Lub w przypadku młodych mam – o wypłatę zasiłku macierzyńskiego.

Wtedy ZUS prześle spółce zawiadomienie o wszczęciu kontroli, a wraz z nim listę podchwytliwych pytań. Po uzyskaniu odpowiedzi albo wypłaci świadczenie, albo wyda decyzję ustalającą, że nie podlegasz ubezpieczeniu z tytułu umowy o pracę.

Owa lista pytań ma na celu ustalenie, czy rzeczywiście świadczyłeś na rzecz spółki pracę, w jakim wymiarze, czy ewentualnie nie można zakwalifikować Twojego stosunku inaczej niż umowa o pracę. Czy posiadasz kwalifikacje do zatrudnienia na danym stanowisku.

ZUS będzie Cię prosił także o dokumenty potwierdzające, że odpowiedzi na pytania są zgodne z prawdą. Także o wskazanie świadków. ZUS będzie weryfikować, czy nie próbujesz naginać faktów.

Czy ZUS będzie chciał podważyć umowę o pracę?

Celem kontroli ZUS jest weryfikacja, czy rzeczywiście zawarłeś ze spółką umowę o pracę.

W jednej ze spraw, którą prowadziłem, ZUS zakwestionował zatrudnienie w spółce z o. o. jedynego wspólnika. W decyzji ZUS napisał, że jedyny wspólnik nie może pozostawać ze spółką w stosunku pracy. Faktycznie, orzecznictwo generalnie to potwierdza. Jednak akurat w tej sprawie udało mi się wychwycić pewne niuanse, które pozwoliły na skuteczne podważenie decyzji ZUS. Sprawę opisałem we wpisie Jedyny wspólnik a umowa o pracę.

Jeżeli ZUSowi nie uda się zakwestionować umowy o pracę, to będzie starał się zakwestionować wysokość wynagrodzenia – a tym samym wysokość podstawy wymiaru, a co za tym idzie – wysokość świadczenia.

Jak zatem przygotować się do kontroli ZUS?

Do kontroli ZUS musisz się przygotować jeszcze przed podpisaniem umowy o pracę. W pierwszej kolejności rozważ, czy akurat w Twoim przypadku zawieranie ze spółką umowy o pracę jest uzasadnione. Przykładowo nie zawsze uda się obronić umowę o pracę zawieraną pomiędzy spółką a jedynym jej wspólnikiem.

Zastanów się nad wysokością otrzymanego wynagrodzenia. Czy będziesz potrafił wykazać, dlaczego Twoje wynagrodzenie ma mieć wyższą wysokość od przeciętnego wynagrodzenia uzyskiwanego w gospodarce?

A po zawarciu umowy o pracę nie lekceważ prowadzenia listy obecności, dokumentowania wypłaty wynagrodzeń i innych spraw związanych z obowiązkami pracodawcy wobec pracownika i pracownika wobec pracodawcy.

O co pyta ZUS w trakcie kontroli?

Razem możemy omówić przykładową listę pytań, jaką może zadać Ci ZUS w trakcie kontroli w sprawach umów o pracę. Lepiej zapobiegać, niż leczyć.

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Bartyński w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

    Dodaj komentarz

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Bartyński w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: