Skontaktuj się

Trzy błędy popełniane przy przekształceniu

Marcin Bartyński05 grudnia 2016Komentarze (1)

Kiedyś sporządziłem listę błędów popełnianych przez przedsiębiorców przy przekształceniu w spółkę z o. o. Dzisiaj uzupełnię i rozwinę niektóre pozycje z tej listy.

Za późno sporządzony plan przekształcenia. Tak, można się spóźnić ze sporządzeniem planu przekształcenia. W jaki sposób można popełnić ten błąd? Otóż plan przekształcenia powinien zawierać ustalenie wartości bilansowej majątku przedsiębiorcy na określony dzień w miesiącu poprzednim – jeżeli wartość bilansowa została ustalona na dzień 30 listopada, to masz czas do końca grudnia, żeby sporządzić plan przekształcenia.

Ten błąd może kosztować Cię niepotrzebną stratę czasu, pieniędzy, a w skrajnych przypadkach może nawet zamknąć drogę do przekształcenia!

Kiedyś opowiadałem na tym blogu historię o przedsiębiorcy, który spóźnił się z planem przekształcenia.

Przeoczenie dnia przekształcenia. Kulminacją całej procedury jest dzień, w którym następuje rejestracja spółki z o. o. W tym dniu sąd rejestrowy wpisuje spółkę do rejestru. Jest to dzień, w którym spółka staje się stroną umów, koncesji i innych praw i obowiązków przysługujących wcześniej przedsiębiorcy. Ten dzień nazywa się w KSH dniem przekształcenia. Łatwo ten dzień przeoczyć, a konsekwencje tego przeoczenia mogą być opłakane.

Opowiadałem na tym blogu o przedsiębiorcy, który o przeoczył dzień przekształcenia.

Błąd w nazwie spółki. Jeżeli okaże się, że nazwa, którą wybrałeś dla swojej spółki, została wcześniej zarezerwowana przez inną spółkę, to sąd odmówi wpisu przekształcenia do rejestru przedsiębiorców. Niestety, zdarza się, że przed podpisaniem aktu założycielskiego przedsiębiorcy nie sprawdzają w rejestrze przedsiębiorców, czy nazwa, którą zamierzają nadać swojej spółce, nie została już zarezerwowana.

Najpóźniejszym momentem, w którym powinieneś zweryfikować, czy nie popełniasz tego błędu, jest chwila podpisywania u notariusza oświadczenia o przekształceniu i aktu założycielskiego.

Na koniec ciekawostka. Na liście błędów, którą podlinkowałem wyżej, znalazła się pozycja „nieskorzystanie z możliwości wyboru biegłego rewidenta”. Czy wiesz, że jest w Polsce sąd rejestrowy, gdzie właśnie wskazanie we wniosku biegłego z imienia i nazwiska jest poczytywane za błąd? Sąd Rejonowy w Gliwicach jest chyba jedynym sądem, który powołując biegłego, ignoruje prośby wnioskodawców o konkretną osobę.

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Bartyński w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 1 komentarz… przeczytaj go poniżej albo dodaj swój }

    vat r 7 grudnia, 2016 o 11:54

    Bardo przydatny artykuł. Mam zamiar w najbliższym czasie dokonać przekształcenia, ale chciałam najpierw zdobyć trochę więcej informacji na ten temat, Po lekturze tego wpisu już wiem na co zwrócić szczególna uwagę. Dziękuję i pozdrawiam.

    Odpowiedz

    Dodaj komentarz

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Bartyński w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: