Skontaktuj się

Spółka przekształcona jest spółką jednoosobową

Marcin Bartyński11 lipca 20134 komentarze

Jednym ze skutków przekształcenia działalności w spółkę z o. o. jest to, że przedsiębiorca staje się z dniem przekształcenia jedynym wspólnikiem spółki przekształconej.

Zatem działalność zostaje przekształcona w jednoosobową spółkę z o. o.

O mankamentach jednoosobowych spółek pisałem tutaj. Jednym ze sposobów uniknięcia tych mankamentów jest po prostu zbycie niewielkiej części udziałów (np. 10%) innej osobie (po to, żeby prowadzona przez Ciebie spółka nie była już spółką jednoosobową).

Niektórzy obawiają się, że przez zbycie utracą pełną kontrolę nad spółką. Zastanów się, czy zawarcie umowy użytkowania z nabywcą udziałów przywróci Tobie 100% kontrolę.

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Bartyński w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 4 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Michał 13 września, 2017 o 10:53

  Scenariusz przewrotny, ale myślę że interesujący wielu czytelników tej strony. Jeżeli przekształcimy się z JDG w Spółkę z o.o. to czy możemy założyć jeszcze raz nową JDG? Na jakich zasadach się to odbywa? Czy może już nigdy nie możemy założyć JDG jeżeli wcześniejszą JDG przekształciliśmy w spółkę z o.o.?

  Odpowiedz

  Marcin Bartyński 13 września, 2017 o 21:21

  Najczęściej działalność gosp. po przekształceniu zakładają ci przedsiębiorcy, którzy sprzedają spółkę przekształconą.

  Odpowiedz

  Michal 14 września, 2017 o 01:33

  Czyli bez sprzedania udziałów w przekształconej spółce z o.o. takiej działalności gospodarczej jedyny wspólnik spółki nie może założyć? Musi sprzedać spółkę aby założyć nową działalność? Czy istnieją dodatkowe procedury przy zakładaniu działalności przez aktualnego / byłego wspólnika jednoosobowej spółki z o.o. powstałej w wyniku przekształcenia?

  Odpowiedz

  Marcin Bartyński 14 września, 2017 o 18:14

  Nie trzeba sprzedawać spółki, żeby założyć działalność gosp. po przekształceniu. Wystarczy wprowadzić dane do formularza na stronie CEIDG – tak, jak przy rejestracji działalności po raz pierwszy.

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Bartyński w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: