Marcin Bartyński

radca prawny

Doradzam przedsiębiorcom w procesie ich przekształceń. Pomagam na każdym etapie procedury. Przygotowuję projekty dokumentów, w tym przede wszystkim aktu założycielskiego, wypełniam wszystkie formularze. W ramach procedury przekształcenia reprezentuję przedsiębiorców przed sądami rejestrowymi, organami administracji publicznej...
[Więcej >>>]

Skontaktuj się Sklep

Specjalna strefa ekonomiczna – czy spółka będzie mogła korzystać ze zwolnienia podatkowego uzyskanego przez przedsiębiorcę?

Marcin Bartyński13 lipca 20152 komentarze

Jadąc autostradą A4 z Wrocławia w kierunku Zgorzelca, na jednym ze zjazdów skręca się w prawo, potem przejeżdża się nad autostradą i mknie się wśród malowniczych pól do Bolesławca. Tam znajduje się chyba jeden z najładniejszych sądów, jakie miałem przyjemność odwiedzić.

Bolesławiec jest również miastem objętym Wałbrzyską Specjalną Strefą Ekonomiczną. Niedawno odbyła się tam uroczystość wręczenia nowego zezwolenia na prowadzenie działalności.

Nieraz na terenie specjalnych stref ekonomicznych funkcjonują przedsiębiorcy prowadzący jednoosobowe działalności gospodarcze. Dochody uzyskane przez nich z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie strefy w ramach zezwolenia są zwolnione od podatku dochodowego na zasadach określonych w przepisach o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zwolnienie mogą uzyskać tylko na podstawie zezwolenia na prowadzenie działalności.

Jeden z takich przedsiębiorców chciał się przekształcić w spółkę  z o. o. Posiadał zezwolenie i korzystał ze zwolnienia podatkowego (od podatku dochodowego od osób fizycznych). Nie był pewien, czy po dniu przekształcenia spółce nadal będzie przysługiwać zwolnienie od podatku dochodowego (przyznanego wcześniej osobie fizycznej). Dlatego też wystąpił do dyrektora IS w Warszawie z wnioskiem o udzielenie interpretacji indywidualnej. Przedsiębiorca zajął stanowisko, że spółce takie zwolnienie będzie przysługiwać.

We wniosku przedsiębiorca podniósł szereg argumentów, z którymi organ podatkowy się zgodził i potwierdził, że spółka po dniu przekształcenia będzie mogła korzystać ze zwolnienia podatkowego.

Interpretację znajdziesz pod numerem: IPPB3/423-391/14-2/MS.

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Bartyński w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

    Wojciech 13 lipca, 2015 o 14:13

    Witam serdecznie!
    Mam trochę nietypowe pytanie. Czy spółka zoo, komplementariusz spółki komandytowej, może działać „samodzielnie”? Czy będąc częścią spółki komandytowej może coś robić na własny rachunek, niezwiązany z obecnością w spółce komandytowej, czy to niemożliwe?
    Pozdrawiam

    Odpowiedz

    Marcin Bartyński 13 lipca, 2015 o 21:20

    Nie jest to niemożliwe, ale proszę mieć na uwadze zakaz konkurencji.

    Odpowiedz

    Dodaj komentarz

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Bartyński w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: