Załóżmy, że jesteś członkiem jednoosobowego zarządu w jakiejś spółce z ograniczoną odpowiedzialnością i z jakichś powodów chcesz zrezygnować z pełnienia tej funkcji, choć do końca kadencji zostało sporo czasu. W jaki sposób możesz doprowadzić do wygaszenia swojego mandatu przed upływem kadencji?
Kodeks spółek handlowych wymienia kilka sytuacji, w które prowadzą do wygaśnięcia mandatu przed końcem kadencji:
1) co oczywiste – śmierć członka zarządu,
2) odwołanie członka zarządu przez zgromadzenie wspólników,
3) rezygnacja członka zarządu.
W takim razie najprostszym rozwiązaniem Twojego problemu wydaje się być złożenie rezygnacji z funkcji. Kto jednak jest upoważniony do przyjęcia tej rezygnacji? Na pewno nie wystarczy złożenia oświadczenia o rezygnacji w sekretariacie. Drugiemu członkowi zarządu takiego oświadczenia też nie złożysz, bo jesteś członkiem jednoosobowego zarządu. Poszczególni wspólnicy też nie są uprawnieni do przyjęcia Twojej rezygnacji, gdyż nie są oni organem spółki. Organy spółki to: zarząd, ewentualnie rada nadzorcza, zgromadzenie wspólników.
Jeżeli w spółce brak rady nadzorczej, rezygnację powinieneś złożyć na prawidłowo zwołanym zgromadzeniu wspólników. Dla skutecznej rezygnacji nie jest konieczne jej zatwierdzenie przez kogokolwiek, w szczególności zgromadzenie wspólników nie musi podejmować uchwały o akceptacji rezygnacji. Istotne jest jednak, aby zostało ono prawidłowo złożone przed prawidłowo zwołanym zgromadzeniem.
Rezygnację możesz złożyć również prokurentowi.
Treść oświadczenia o rezygnacji powinna być przez Ciebie starannie przemyślana. Musisz bowiem wiedzieć, że jeżeli oświadczenie o rezygnacji doprowadzi do wygaszenia Twojego mandatu w chwili złożenia tego oświadczenia, a przed upływem kadencji, możesz narazić się na odpowiedzialność odszkodowawczą. W związku z tym zastanów się, czy w treści oświadczenia nie określić innego dnia, w którym stanie się ono skuteczne.
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }